25 Haziran 2021 Cuma

Güney Sudan’da Psikoposlar Konferansı’ndan “çatışmalara son verin” çağrısı

Güney Sudan’daki Katolik Piskoposlar, ülkedeki tarafları samimi bir iradeyle şartsız olarak çatışmaları durdurmaya çağırdı.

Ülke çapında yıllık olağan düzenlenen Katolik Piskoposlar Konferansı’nın kapanış bildirgesinde, “Biz piskoposlar, siyasetçi değiliz. Ancak halkımız ölüyor. Kilise, kabilelerine ve mensubiyetsudanlerine bakmaksızın tüm Güney Sudanlıların annesidir. Siyasi çözümler için tavsiye sunmuyoruz. Ancak müzakerelerdeki bütün tarafları samimi irade ve tam inançla, şartsız şekilde ölümlerin durdurulmasına çağırıyoruz” denildi.

Kapanış bildirgesinde ayrıca, barışın sağlanması ve Güney Sudan’ın bütün unsurlarının vatandaşlık kimliği altında birleştirilmesinin gerekli olduğu vurgulandı.

Güney Sudan’daki Hristiyanların yüzde 80’nin bağlı olduğu Katolik Kilisesi, Sudan’ın 2005’te bölünmesiyle sonuçlanan iç savaş sürecinde insani yardım alanında büyük rol üstlenmişti.

Sudan ve Güney Sudan arasında 2005 yılında barış anlaşması için yürütülen müzakerelerde rol oynayan Katolik Kilisesi yetkilileri, Güney Sudan ve Riek Machar liderliğindeki isyancılar arasındaki müzakerelerde de rol aldı.

Güney Sudan’da, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’in, 16 Aralık 2013’te görevden aldığı yardımcısı Riek Machar’ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da, 23 Ocak’tan bu yana Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) arabuluculuğunda Güney Sudan hükümeti ile muhalifler arasında görüşmeler yapılıyor.

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Pentikost’ Kutlamaları

Kutsal Paskalya Bayramı'nın ardından 50’nci günde, ‘İsa Mesih’in Göğe Yükselişinin ve Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne İnişinin’ kutlandığı...

Kayseri’de Surp Toros Gregoryan Ermeni Kilisesi Tahrip Edildi

Kayseri Melikgazi'de 18’inci yüzyılda yapılan Surp Toros Gregoryan Ermeni Kilisesi tahrip edildi. Mahalle Muhtarı Mehmet Yılmaz, "Gördüğümüz...

Ermeni Katolik Kiliselerinde Surp Krikor Lusavoriç’in Kemiklerinin Bulunması Yortusu

İstanbul Ermeni Katolik Kiliselerinde, Surp Krikor Lusavoriç'in Kemiklerinin Bulunması Yortusu münasebetiyle ayinler düzenlendi.Ortaköy Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'nde,...

Patrik Sahak II’den, Kınalıada’ya İlk Resmi Ziyaret

Geçtiğimiz yıl, Patrik Kadasetli Sahak II. tahta çıkış törenini takip eden günlerde, İstanbul’daki kiliseleri ziyaret etmiş ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi