7 Mart 2021 Pazar

Güney Sudan’da Psikoposlar Konferansı’ndan “çatışmalara son verin” çağrısı

Güney Sudan’daki Katolik Piskoposlar, ülkedeki tarafları samimi bir iradeyle şartsız olarak çatışmaları durdurmaya çağırdı.

Ülke çapında yıllık olağan düzenlenen Katolik Piskoposlar Konferansı’nın kapanış bildirgesinde, “Biz piskoposlar, siyasetçi değiliz. Ancak halkımız ölüyor. Kilise, kabilelerine ve mensubiyetsudanlerine bakmaksızın tüm Güney Sudanlıların annesidir. Siyasi çözümler için tavsiye sunmuyoruz. Ancak müzakerelerdeki bütün tarafları samimi irade ve tam inançla, şartsız şekilde ölümlerin durdurulmasına çağırıyoruz” denildi.

Kapanış bildirgesinde ayrıca, barışın sağlanması ve Güney Sudan’ın bütün unsurlarının vatandaşlık kimliği altında birleştirilmesinin gerekli olduğu vurgulandı.

Güney Sudan’daki Hristiyanların yüzde 80’nin bağlı olduğu Katolik Kilisesi, Sudan’ın 2005’te bölünmesiyle sonuçlanan iç savaş sürecinde insani yardım alanında büyük rol üstlenmişti.

Sudan ve Güney Sudan arasında 2005 yılında barış anlaşması için yürütülen müzakerelerde rol oynayan Katolik Kilisesi yetkilileri, Güney Sudan ve Riek Machar liderliğindeki isyancılar arasındaki müzakerelerde de rol aldı.

Güney Sudan’da, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’in, 16 Aralık 2013’te görevden aldığı yardımcısı Riek Machar’ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da, 23 Ocak’tan bu yana Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) arabuluculuğunda Güney Sudan hükümeti ile muhalifler arasında görüşmeler yapılıyor.

Kürtajın, Ulusal Ölüm İstatistiklerine Dahil Edilmesi İstendi

Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Sinodal Sosyal Hizmet ve Yardım Dairesi Anneliği Koruma Bölümü başkanı Maria Studenikina, kürtajı...

Madrid Başepiskoposluğu, İstismar Mağdurlarına Destek Verdi

Madrid Başpiskoposu, 2020'de 75'i doğrudan mağdur ve 10'u aile üyesi olmak üzere 85 istismar mağduruna destek hizmetleri...

Katolik Liderler, AB’yi Aşı Dağıtımında Dayanışmaya Davet Etti

Avrupa'daki Katolik liderler, Avrupa Birliği'ni COVID-19 aşısının dağıtımını ve uygulanmasını dayanışma, kardeşlik ve sosyal adalet ilişkileri içinde...

Video Oyunları Aracılığıyla Müjdeyi Paylaşıyor

Kendini profesyonel oyuncu olarak tanımlayan Anglikan rahip, genellikle kilise ibadetlerine katılmayanlarla bağlantı kurmak için video oyun becerilerini...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi