29 Eylül 2023 Cuma

Haç’ın Yüceltilişi Yortusu ve Surp Haç Kilisesi’nin Sevgi Sofrası

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin 5 büyük yortusundan sonuncusu olan Haçverats (Haç’ın Yüceltilişi Yortusu) ve Surp Haç Kilisesi’nin Madağ’ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin sunduğu Surp Badarak (Kutsal Sunu) ayininde coşkuyla kutlandı. 

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin yılda 4 kez kutladığı Haç Yortuları’nın sonuncusu olan Haçverats Yortusu ve Üsküdar Surp Haç Kilisesi’nin Madağ’ı 17 Eylül Pazar günü, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II eli ile sunulan görkemli Surp Badarak ayini ile kutlandı. Bu Surp Badarak yaklaşık 30 yıl aradan sonra ilk kez bu Kilisede Patriklik eli ile sunulan Surp Badarak olma özelliğini de taşıyor.

Surp Badarak, bahçede söylenen Khorurt Khorin İlahisi ile başladı ve Patrik Sahak II, kortej halinde Kiliseye girdiğinde “Hraşapar” duaları okundu. Sunak önünde “tövbe” dualarını söyleyen Patrik sunağa çıktı. 

Patrik Sahak II’nin sunaktaki yardımcılıklarını Kilisenin din görevlisi Kıdemli Peder Goryun Fenerciyan ve Surp Garabed Kilisesi’nin din görevlisi Peder Bedros Buldukyan yaparken, Diyakos Arşavir Büyükişman, astdiyakoslar, kıdemli okuyucular ve okuyucular Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. 

Günün İncil okuma parçasını Kıdemli Peder Goryun okudu. Kutsal Kase’yi ise Peder Bedros getirdi. 

Surp Haç Kilisesi Vakfı başkanı Berç Zıngık, yönetim kurulu üyeleri, bazı vakıf başkanları, yöneticileri ve kalabalık inanlıların hazır bulunduğu ayinde İlahileri, Surp Haç, Surp Garabed Kiliseleri birleşik korosu ve Kadıköy Surp Takavor Kilisesi Korosu üyeleri şef Sevan Şencan yönetiminde seslendirdiler. 

Surp Badarak sırasında Patrik Sahak II, Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

Haç bir elem, acı ve idam aracıydı ama İsa Mesih vasıtasıyla bir zafer aracına dönüştü. Haç aynı zamanda bir anahtardır da, sorunlarımızı açacak, kilitlerimizi çözecek anahtara benzer. Niçin bu kadar çok Haç çıkartıyoruz biz Kilisede merak ettiniz mi? Biz Haçla özdeşleşmek istiyoruz, Haç’ın çocukları olmak istiyoruz, Haç sadece aklımızda ve ruhumuzda kalmasın bedenimize de sinsin, genlerimize insin, Haç ve biz aynılaşalım istiyoruz, Haç’ın koruyucu gücü, kudreti bizim içimize gelsin ve bizi korusun, biz Haç çıkararak kime ait olduğumuzu göstermek istiyoruz.

Sonra daha güzel bir kapı açılacak, daha güzel sevgi dolu mekanlar bizi bekliyor. Ne zannediyorsunuz? Tanrı sadece bu dünyayı mı yarattı? Daha güzel dünyalar yarattı, işte o dünyalara açılan yol, bizi taşıyacak olan araç bizim Haçımız. Mesih onun üstünde kutsal, Tanrısal kanını döktü ve bizi günahın ve ölümün esaretinden kurtardı, Baba Tanrıyla barıştırdı, şimdi bizim önümüzde sonsuzluk açılıyor. İşte Haç’ın bayramı bu demek. Bu yüzden bizim için bayram, bunun için kutluyoruz, bunun için yüreğimiz sevinçle dolu. Sevgili kardeşim Haç’ına sahip çık. Hayat her şeyi elinden alacak bari Haç’ını elinden almasın. O yüzden ilk ve son umudumuz bu Haç’tır. İncil’ini oku orada Haç’ın derin anlamları sana açılır. Tanrı hepinizi kutsasın. Amen.

Vaazların ardından Rab’bin Duası okundu. Sonrasında toplu tövbeyi kıdemli Peder Goryun yaptırdı. Ardından Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi. Surp Badarak’ın sonunda Hokehankisd (Ayin-i Ruhani) duaları okundu. Patrik Sahak II, Kilise’nin Madağ’ını kutsadı. Kortej halinde bahçeye çıkılarak tören sona erdi. 

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi