11 Ağustos 2022 Perşembe

Haiti’de Kaçırılan Amerikalı Pastör Serbest Bırakıldı

Geçtiğimiz Ekim ayında polis kıyafetli silahlı kişiler tarafından kaçırılan Amerikalı pastör serbest bırakıldı. Ancak on yedi Amerikalı ve Kanadalı müjdeci, 400 Mawozo çetesi tarafından rehin tutulmaya devam ediyor.

79 yaşındaki pastör Jean Pierre Ferrer Michel ve iki inanlı, kiliselerinin önünden silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Kadın inanlı bir süre sonra serbest bırakılırken, pastör Michel ve erkek inanlının esareti bir süre devam etti.

Pastörün kızı Creole’da, Facebook hesabı üzerinden babasının serbest bırakıldığını duyuran bir video yayınladı. Pastörün ve inanlının 300bin dolar fidye karşılığında serbest bırakıldığı bildirildi. CBN News’in haberine göre, Haitili bir iletişim danışmanı olan Délex Etienne, 250bin dolarlık ek bir ödeme yapıldığını söyledi. Etienne, ‘‘Pastör Jean-Pierre Ferrer Michel ve Norman Wiwner’ın serbest bırakılması için 250bin dolar ödendi. Bu, daha önce akrabaları tarafından verilen 300bin dolarlık ödemeye ek bir miktar’’ dedi.

Christian Aid Ministries adlı Hristiyan yardım kuruluşundan beşi çocuk 17 müjdeci, 400 Mawazoo çetesi tarafından 16 Ekim’de kaçırılmalarının ardından hala kayıp. Çete lideri, kişi başına 1 milyon dolar fidye ödenmemesi durumunda, Hristiyanları öldüreceğini söyledi.

Rehineleri kurtarma çabasına ABD Başkanı Joe Biden da katıldı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ‘‘Her birinin güvenli bir şekilde evlerine dönmesini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz’’ dedi.

Christian Aid Ministries, kaçırma olaylarının ABD, Haiti ve Kanada hükümetleri için büyük endişe kaynağı olduğunu ve rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılması için çalıştıklarını belirterek, ‘‘Hükümet yetkilileri ve ajanlar için dua ederken bize katılın. Öyle ki, Tanrı onlara hikmet versin’’ dedi. (CHL)

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi