SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

‘Hak İhlalleri İzleme Raporu 2019’ Yayınlandı

‘Hak İhlalleri İzleme Raporu 2019’ Yayınlandı
  • 07.03.2020

Protestan Kiliseler Derneği tarafından 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak hazırlanan Hak İhlalleri İzleme Raporu 2019 yayınlandı. Raporda 2019 yılı boyunca yabancı din adamlarının sınırdışı edilmesi veya ülkeye girişlerinin engellenmesinin dramatik biçimde artarak bazı yerel Protestan topluluklarının ibadetlerini engelleyecek boyuta ulaştığı açıklandı. 2019 Hak  İhlalleri İzleme  Raporu’nda yaygın basın yayın organlarında Hristiyanlara yönelik nefret söylemlerinin azaldığı fakat yerel basında devam ettiği, buna karşın sosyal medyada nefret söylemi, inanç nedeniyle hakaret, küfür vb. mesajların arttığı da kaydedildi. 

Dernek Tabelasi İndirildi, Haç Koparıldı, İnciller Çöpe Atıldı

Raporda 2019 yılında hristiyanlara yönelik Nefret Suçları, Söylemleri, Sözlü ve Fiziksel Saldırılar şu şekilde sıralandı:

13 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Cankurtaran Kilisesi Derneği tabelası gece yarısı Kilise yetkilileri bilgisi dışında indirildi.

14 Temmuz 2019 tarihinde Gebze’de iki kişi bir Hristiyan gencin boynundaki Haç şekilli kolyeyi kopartıp, küfür, hakaret ederek ve tokat atarak uzaklaştı. 

19 Temmuz 2019 tarihinde Malatya Bölge İdare Mahkemesi, 18 Nisan 2007 tarihinde inançlarından dolayı öldürülen 3 Protestan Hristiyanın öldürülmesinde Malatya valiliği ve İç İşleri Bakanlığı’nı kusursuz bulup mağdur ailelere ödenen tazminatın faiziyle birlikte geri alınmasına hükmetti. 

06 Eylül 2019 tarihinde Trabzon ili Akçaabat ilçesinde turistler için inşaa edilen birkaç evin ön görüntüsü Haç sembolüne benzediği için gelen tepkiler üzerine binaların ön cephesi yıkıldı. Hristiyanlarla ilgisi olmayan mimari bir yapıda yer alan bir sembol benzerliğine bile hoşgörünün olmaması büyük üzüntü yarattı.

18 Eylül 2019 tarihinde Antalya Aziz Pavlus Kültür Merkezi/Kilisesi’ne gelen bir kişi kilise üyelerine hakaret ve tehditte bulundu. Olayın emniyet güçlerine bildirilmesi üzerine şahıs yakalanmış ancak yaptığını inkar etmesi ve kamera kayıtlarında ses bulunmaması nedeni ile savcılıkça serbest bırakıldı.

11 Ekim 2019 tarihinde, Malatya’da Kilisenin önünde duran içinde İncil ve Hristiyanlık içerikli kitapların bulunduğu stand gençler tarafından dağıtılıp, İncil ve diğer kitaplar çöpe atıldı. 

19 Kasım 2019 tarihinde Diyarbakır’da Güney Kore vatandaşı Protestan Hristiyan Jinwook Kim bıçaklı bir saldırı sonrası hayatını kaybetti. Kilisede gönüllü hizmet eden Jinwook Kim, 6 aydır Diyarbakır’da yaşamaktaydı ve eşi hamileydi. 

2019 yılında da Noel (Doğuş) Bayramı ve yılbaşı döneminde, ülke genelinde Noel ve yılbaşı kutlama karşıtı kampanyalar yapıldı.

35 Yabancı Din Adamı Sınır dışı Edildi

Hak İhlalleri İzleme Raporu 2019 raporunda önceki yıllarda da varlığını sürdüren din adamı yetiştirme, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafiyet, kiliselerin tüzel kişilik kazanma problemlerinin devam ettiği kaydedilirken, Protestan din adamı yetiştirmenin zaten zor olduğu mevcut koşullarda, son yıllarda giderek artan topluluklara dinsel önderlik desteği vermek üzere gönüllü olarak görev yapan yabancı uyruklu din adamlarının sınırdışı edilmesi veya ülkeye girişlerine izin verilmemesi uygulamasına dair rakamlar da verildi. Rapora göre 2019 yılında 17 ABD, 6 İngiltere, 3 Almanya, 3 Kore, 2 İran, 1 İspanya, 1 Finlandiya,1 Meksika ve 1 Brezilya vatandaşı olmak üzere en az 35 yabancı uyruklu Protestan Türkiye’ye giremedi. Aile üyeleri ile birlikte bu sayı 100’ün üzerine çıktı.

Protestan Topluluk Sayısı 172

Raporda Türkiye’deki protestan kilise ve topluluk sayısına dair bilgiler de verildi. Kiliselerin tüzel kişiliklerinin olmaması nedeniyle hem kilise binası inşa etmenin mümkün olmadığı hem de imar planı değişikliği taleplerinin belediye meclisleri tarafından kabul edilmemesi nedeniyle birçok topluluğun kiralık ve kilise olarak inşa edilmemiş mekanlarda ibaret ettiği belirtildi. Rapora göre türkiyede 2019 yılı sonu itibari ile Protestan toplumunun ibadet yeri kullanım durumu şu şekilde gercekleşti:

Kendilerine ait (şahıs veya tüzel kişilik) müstakil/bağımsız bina da ibadet eden topluluk sayısı: 16

Kendilerine ait (şahıs veya tüzel kişilik) müstakil/bağımsız olmayan bina da ibadet eden topluluk sayısı: 33

Geleneksel tarihi kilise binasında ibadet eden topluluk sayısı: 13

Kiralık bir mekanda ibadet eden topluluk sayısı: 84

Ev veya ofislerinde ibadet eden topluluk sayısı: 26

Protestan Memurlara Yer Yok

Protestan Kiliseler Derneği tarafından hazırlanan Hak İhlalleri İzleme Raporu 2019 raporunda protestanların karşılaştıkları ayrımcılıklar da kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda Aydın Kuşadası ilçesinde bir Hristiyan öğretmen inancının medyaya yansıması ve aleyhinde misyonerlik yapıyor iddiası ile haber çıkması nedeni ile açığa alınması anımsatıldı. Öğrencilerin ve öğretmen arkadaşlarının imza toplayıp böyle bir şey olmadığını belirtmelerine rağmen Hristiyan öğretmen hakkında idari soruşturma açılarak, görevinden uzaklaştırıldığı kaydedildi. 

Ankara’da Devlet Tiyatrolarında ve Antalya’da Devlet Opera ve Balesinde sözleşmeli memur olarak çalışan iki Protestan Hristiyanın haklarında herhangi bir olumsuz durum, rapor vs. yokken aynı dönemde işlerine son verilmesi de ayrımcılık kategorisinde raporlandı.

Sosyal Medyada Nefret Söylemi Artıyor

Rapora göre 2019 yılında kiliseler ve üyelerine karşı nefret söyleminde bireysel anlamda artış meydana gelirken önceki yıl özellikle Pastör Andrew Brunson davası üzerinden sosyal medya ve geleneksel medya üzerinden organize edilen nefret söylemi kampanyalarında azalma meydana geldi.

Buna karşın özellikle sosyal medya paylaşımları ve Hristiyanlık ve/veya Hristiyanlarla ilgili haber ve paylaşımların altına yazılan yorumlarda nefret söylemi kapsamındaki ifadelerin yanı sıra küfür, hakaret ve aşağılamalar devam etti. Nefret söylemi içerikli yazılar özellikle yerel gazetelerin köşe yazarları tarafından kaleme alındı. Rapora göre ulusal basında yazı yazan köşe yazarlarının, birkaç gazete haricinde, nefret söylemine karşı bilinçli.

Nefret Söylemine Karşı Eğitim ve Kamu Spotu

Raporun tavsiyeler kısmında hükümet veya kamu kuruluşlarının Protestan toplumunu ilgilendiren konulardaki çalışmalarında Protestan toplumumuyla diyalog halinde olması çağrısı yapıldı. Toplumun nefret söylemlerine karşı bilinçlendirilmesi için kamu spotları hazırlatılarak yayınlanması tavsiye edildi. İfade ve basın özgürlüğüne saygı çerçevesinde, medyada yer alan hoşgörüsüzlüğe, nefret söylemine, kışkırtmaya ve ayrımcılığa neden olabilecek yazılı ve görsel yayınlar hakkında, hızlı ve etkin bir şekilde denetim mekanizması kurulması gerektiği belirtildi.. Adli makamların şikâyet beklemeden nefret suçları ve söylemleri ile ilgili resen harekete geçmelerinin sağlanması istendi. 

Yerel medya mensuplarının (muhabir ve köşe yazarlarının) nefret söylemi konusunda bilinçlendirilmesi, farkındalık oluşturulması için eğitimlere tâbi tutulması için gerek basın meslek kuruluşlarının gerekse diğer sivil toplum örgütlerinin çalışma yapması istendi.

Sosyal Medya şirketlerinin Türkiye ofislerinde veya Türkçe bölümlerinde özellikle denetleme biriminde görevli personele nefret söylemi konusunda bilinçlendirme eğitimi verilmesi ve bu yöndeki şikayetlerin daha sıkı bir şekilde denetlenmesi, bu paylaşımların yapıldığı hesapların kapatılmasının yanı sıra aynı kişilerin yeni hesap açarak daha da nefret dolu paylaşım yapılmasının önüne geçilecek mekanizma veya algoritmalar oluşturulması istendi. (hristiyanhaber)

Raporun tam metni için:

Türkçe: http://www.protestankiliseler.org/?p=957

İngilizce: http://www.protestankiliseler.org/?p=959

Etiketler: / / /

Çin’de, İsveçli Müjdecilere Ait Mezarlığa Saldırı Düzenlendi
The Christian Post, Çin’de Müjde’yi binlerce Çinli ile paylaşan 20 İsveçli hizmetkârın mezarlarına saldırı düzenlendiğini bildirdi. Binlerce Çinli, İsveçli müjdeciler...
Kiliseler Modern Köleliğe Karşı Mücadele Ediyor
Uluslararası Adalet Komisyonu’ndan David Westlake, modern kölelik ve kilisenin modern kölelikle mücadelesi hakkında Christian Today’e konuştu. Bugün Uluslararası Adalet Misyonu’ndaki...
Notre-Dame Katedrali’nde Terör Saldırısı
Fransa’nın güney şehri Nice’te Notre-Dame Katedrali’nin içinde bıçaklı saldırı düzenlendi. Düzenlenen saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de...
Kilise, Koronavirüs Mağdurları İçin 1 Milyon Dolar Bağışta Bulundu
Çoğunluğu Afro-Amerikalılar’dan oluşan Virginia’daki Alfred Street Baptist Kilisesi, salgının başlangıcından bu yana koronavirüsten etkilenenlere yardım etmek için çeşitli kuruluşlara 1...
ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde Çıkan Yangınlar Durdurulamıyor
ABD’nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde kontrol altına alınamayan ve hızla ilerleyen yangınlar nedeniyle 100 binden fazla kişi için tahliye emri verilirken,...
Paskalya Saldırılarının Kurbanları Adalet Bekliyor
Open Doors, geçen yıl Sri Lanka’da gerçekleşen intihar saldırılarının kurbanlarının 18 aydır adalet beklediğini bildirdi. Kiliselere ve otellere yönelik saldırılar...
Almanya’da Koronavirüsün Hücre Biçimini Gösteren Özel Bir Çan Tasarlandı
Almanya’nın güneybatısında, Baden-Württemberg eyaletindeki Gotik mimariye sahip kilise için, Kovid-19’un hücre biçimlemesini gösteren özel bir çan tasarlandı. Koronavirüsün hücre biçimini...
Polonyalı Episkopos Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti
83 yaşındaki Polonyalı Episkopos koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.  Gniezno Başepiskoposluğu tarafından yapılan açıklamaya göre, Episkopos Bogdan Wojtuś, 20 Ekim’de hayatını...
Katolik Kilisesi’nin Dünya Çapında Nüfusu Artıyor
İstatistiklere göre, dünya çapında Katolik Kilisesi’ne dahil olan insanların sayısı bir yılda yaklaşık 16 milyon artarak 1.33 milyara ulaştı. Fides...
Amerikan Milyarder Tüm Servetini Hayır Kurumuna Bağışladı
Duty Free Shoppers Group’un kurucu ortaklarından biri olan 89 yaşındaki Chuck Feeney milyarları bulan tüm servetini hayır kurumuna bağışladı. Amerikan...
Laos’taki Hristiyanlar Evlerini Terk Etti
Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos’un Saravan eyaletindeki yetkililer inançlarından vazgeçmeyi reddeden yedi Hristiyanı evlerinden uzaklaştırdı. Evlerinden ayrılmak zorunda kalan Hristiyanlar,...
Eski Mahkum, Hapishane Hizmetleri İçin 3 Metrelik Haç Yaptı
Hollywood Impact Studios hapishane hizmetinden gelen Müjde mesajını dinledikten sonra İsa Mesih’e iman eden eski bir mahkûm, hapishane hizmetinde kullanılmak...
Papa Françesko, Yiyecek İsrafı Hakkında Endişelerini Dile Getirdi
Papa Françesko, Dünya Gıda Günü için yayınladığı video mesajında ”insanlar açlık nedeniyle hayatını kaybederken, tonlarca yiyeceğin çöpe atıldığına” dair endişelerini...
İrlanda’da Ötenazi İçin Yasa Taslağı Sunuldu
İrlanda milletvekilleri ”tıbbi destekle intiharın (ötenazi)” yasallaştırılması için oy kullandı. Koalisyon, konuyu özel bir komiteye havale ederek yasayı ertelemeye çalışmış,...
Kanye West, ‘En İyi Gospel Şarkıcısı’ ve ‘En İyi Hristiyan Albüm’ Ödüllerini Kazandı
2020 Billboard Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Yakın zamanda İsa Mesih’e iman eden ve bir dizi sosyal yardım hizmetlerinde bulunan Rap...
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Bülent TEKİN dedi ki:

    2016 haziranında Hristiyan Askerler Birliği isimli Protestan Hristiyan çoluk çocuk isimlerine kadar Ak it gibi bir gazetede haber olması ve bu haberi o gazeteye servis eden onursuz şerefsiz iki yüzlü FERİSİ ler hakkında neden Hak İhlali olarak bir yazı rapor yok listenizden ? Sizler Türkiyedeki bir kısım hristiyanı temsil ettiğiniz belli biz Türk Hristiyanları da Birgün umarız temsil edersiniz.

YORUM YAZ