27 Şubat 2021 Cumartesi

Halep Saldırılarında Ölenler İçin Kilise Çanları Çalınıyor

Dünyadaki yüzlerce kilise Halep’te ölen ve yaralananların anısına kilise çanlarını çalıyor. Helsinki’de bulunan Kalliyo Kilisesi’nde başlayan bu çağrıya yaklaşık 800 kilise cevap verdi. Kiliseler günün belirli saatlerinde kilise çanlarını Halep kurbanları anısına çalıyor.

Helsinki’de bulunan Kallio kilisesi iki haftadır, Halep’de ölen ve yaralananların anısına kilise çanlarını çalıyor. Dünyanın dört bir yanından birçok kilise de bu etkinliğe katılmayı planlıyor. Kallio Kilisesi, Ekim ayının yarısından itibaren çanlarını belli saatlerde Halep kurbanları anısına çalıyor.

Kallio kilisesi  rahibi Teemu Laayasalo, diğer Finlandiya kiliselerinin de aynı şekilde Halep’de hayatını kaybeden insanlar için çan çalmaları konusunda çağrıda bulundu. Geçen Pazar Norveç rahipleri de Kallio gibi Suriye’deki savaş mağdurları anısına çan çalınması için ülkenin tüm kiliselerine bilgi verdiler.

Teemu Laayasalo, kilisemizin çanları sadece hayatını kaybedenler için değil Suriye’deki diğer insanlar için de çalıyor” dedi.

Teemu’nun yapmış olduğu çağrı sayesinde yakında yurt dışında da birçok kilisenin çanları Suriye’deki insanlar için çalmaya başlayacak. Dünya çapında yaklaşık 800 kilise bu çağrıya cevap verip ölenleri anacağını duyurdu.

Kallio kilise rahibi, “Herkesin kişisel görüşü apaçık ortadır, fakat bizler sadece belli başlı durumlarda dünya politikasının çok karmaşık olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Rahip Laayasalo, UNICEF’in bir tespitini öne sürdü. Tespitlerine göre Halep’teki çocukların yaşadıklarının ağırlığı 2. Dünya savaşındaki insanların yaşadıklarıyla eşdeğerdir. RIA News’den alınan bilgilere göre, UNICEF Ağustos ayında Halep’de yaşayan yüz bin çocuğun yaşadığı kabusu “Sona erdirin!” çağrısında bulunmuştu.(Olga Daşcinscaia)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi