22 Nisan 2021 Perşembe

Hapishaneki İranlı Pastör Koronavirüse Yakalanma Riskiyle Karşı Karşıya

Hapishanedeyken COVID-19’a yakalanma riski taşıyan İranlı bir pastörün serbest bırakılması çağrısında bulunan yeni bir dilekçe yazıldı.

Ev kilisesi pastörü Youcef Nadarkhani, müjdeleme iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve cezanın 2 yılını tamamladı. Şimdi İran, hapsedilenler arasında ciddi bir salgın ile savaşırken, Nadarkhani kendisini ciddi bir risk altında bulduğu belirtildi.

Bu ayın başlarında, İran hükümeti “salgına karşı koymak için ihtiyati bir önlem” olarak 85 bin kişiyi serbest bırakacağını duyurdu. Serbest bırakılacak mahkumların hepsi beş yıl veya daha az hapis cezasına çarptırılmış olmaları gerekiyor. Uzun hapis cezasının bir sonucu olarak, Rahip Nadarkhani erken tahliyeye hak kazanmadı ve şu an için süresiz olarak parmaklıklar ardında.

İranlı Pastör, şu anda, tutukluların kötü muamelesi ile ünlü olan ve hastalıklı Evin hapishanesinde buluyor.

The Guardian tarafından alınan kayıtlı bir telefon görüşmesinde, İngiliz-İranlı bir mahkum, COVID-19’un hapishanede hızla yayılmaya başladığını ve hapishane hastanesindeki korkunç koşulları anlattı.

İsrailli bir casus olmaktan suçlanan, mahkum Anoosheh Ashoori; “Yeni hapishane koğuşuna girerken askerler yıpranmış maskeler takıyorlardı ve eldiven giymiyorlardı. Kimse kimsenin ateşini kontrol etmedi. Girdiğimizde tüm eşyalarımıza dokundular” dedi ve ekledi: “Dün gece tahtakuruları herkesi ısırdı. Bütün gece kimse uyuyamadı. Bugün katiller ve farklı kanun kaçakları olan yeni gelen mahkumlar var. Birisi koronavirüs yüzünden karantinaya alındı. Tam bir kaos ortamı var ve ne kadar kötü bir durumda olduğumuzu anlatamam. Her yer tahtakurusu dolu ve çok pis. Ne kadar kötü olduğunu ifade edemem. Uluslararası müdahale gerekiyor”

Rahip Nadarkhani’nin serbest bırakılması için dilekçe, Washington D.C. tabanlı zulüm gözlemcisi, Uluslararası Hristiyan Endişesi (ICC) tarafından düzenlendi. (CHL)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi