19 Ağustos 2022 Cuma

Harran Sarayı’nın Gelecek Yıl Ziyarete Açılması Planlanıyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde, Orta Çağ’dan kalan Harran Sarayı’nın gelecek yıl ziyarete açılması planlanıyor. Kazılarda farklı uygarlıklardan kalıntılara ulaşıldı.

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde yer alan Harran Sarayı’nın önümüzdeki yıl ziyaretçilerine kapılarını açması bekleniyor.

KAZI DOKUZ YILDIR DEVAM EDİYOR

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, ören yeri kazılarını dokuz yıldır yürüttüklerini belirtti.

FARKLI TARİHİ KALINTILAR ORTAYA ÇIKTI

Harran Sarayı’nda çalışmaların yıl boyunca devam ettiğini, burada Doğu Roma İmparatorluğu’ndan Emevilere, Zengi Atabeyliğinden Eyyübilere varıncaya kadar tarihi kalıntılara rastlandığını belirten Önal, “Kale sarayın avlusunda yaklaşık sekiz metre kültür katı toprağı mevcut. Bunun ilk dört metresi iki katın yıkıntılarına ait, diğerleri de diğer yerleşimciler tarafından oluşturulmuş” dedi.

KAZILAR SARAYIN İÇİNDE YOĞUNLAŞTIRILDI

Önceki kazılarda Zengiler dönemine ait bir hamam ve dikdörtgen planlı kule ortaya çıkardıklarını hatırlatan Önal, çalışmaların sarayın içine yoğunlaştığını söyledi.

“MEKANLARIN YÖNETİCİLERE VE KOMUTANLARA AİT OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Çalışmalarda eyvanlar, salonlar ve odaların ortaya çıktığını, bu yılın başlarında avluya açılan eyvan ve buraya bağlanan dört odadan birini açtıklarını dile getiren Önal, “Bu odaya bağlanan yatak odası olarak kullanılmış bir oda da meydana çıkardık. Kazılarımız planlanan doğrultuda avluda yoğunlaştı. Kültür katında derinleştikçe saraya ait diğer odalara da ulaşacağız. Bu mekanların şehrin yöneticilerine ve komutanlara ait olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

”ZİYARETÇİLER ÖNÜMÜZDEKİ YIL BU GÖRKEMLİ KALE SARAYLA BULUŞMUŞ OLACAK”

Harran Sarayı’nın ziyaretçilere kapalı olduğunu belirten Prof. Dr. Önal, “Ziyaretçilerin kaleye ulaşması için ahşap bir köprü yapılmasını planlamaktayız. Önümüzdeki yıl ziyaretçiler bu görkemli Kale Sarayla buluşmuş olacak” şeklinde konuştu. (NTV)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi