8 Aralık 2022 Perşembe

Hatay’da “Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i Anma Günü” Ayinleri

Ortodoks cemaati tarafından Kasım ayının sekizinde icra edilen “Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i Anma Günü” Ayinleri, Hatay’daki tüm kiliselerde gerçekleştirildi. Kutsal Ayinler sonunda bu isimleri taşıyan cemaat üyelerinin isim bayramları da kutlandı.

‘Gökler Ordusunun Önde Gelenleri’ olarak nitelendirilen, Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i Anma Günü ayinlerinde, Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i anlatan İncil’den bölümler okundu, hep birlikte yakarış ve dualar da edildi.

Bu özel gün dolayısıyla açıklamalarda bulunan ve Allah’ın hizmetinde binlerce melek olduğunu ifade eden İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım, tüm meleklerin başlarının da Mihail ve Cebrail olduğunu kaydetti.

Her yıl Kasım ayinini sekizinde baş melekler Mihail ve Cebrail’in anıldığına değinen Peder Yıldırım; “Mihail ‘Allah’ı temsil eden, Allah’ın Örneği’ Cebrail ise ‘Allah’ın Gücü ve Kuvveti’ olarak bilinen meleklerdir. Ortodoks âlemi olarak, 8 Kasım’da Baş Melekler Mihail ve Cebrail nezdinde bütün melekleri anar ve bütün kiliselerde bayram yaparız. Bu özel gün dolayısıyla herkese iyi bayramlar diliyorum. Hayatta olan Cebrail ve Mihail’lerin isim bayramlarını kutluyor, vefat edenleri de rahmetle anıyorum” dedi.

Baş Melekleri Anma Günü dolayısıyla, tüm Ortodoks Kiliselerinde gerçekleştirilen Kutsal Ayinlerde, baş melekler Mihail ve Cebrail’in yanı sıra bu isimleri taşıyan tüm inananlar için de dualar edildi.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin Dimitri Yıldırım ve Yusuf Nicholas Papasoğlu, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin Dimitri Doğum ve Jan Dellüller, Samandağ Aziz İlyas Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin Trifon Yumurta ve Dimyan Yakupoğlu, Altınözü/Sarılar Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin Cebrail Kuşoğlu ve Abdullah Papasoğlu, Altınözü/Tokaçlı Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin ise Musa Papas ve Mihail Papas önderliğinde gerçekleştirildi. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Kaçırılan Pastör Ölü Bulundu

Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos'ta bir pastör kaybolduktan birkaç gün sonra ölü bulundu. Pastörün inancı nedeniyle öldürüldüğü iddia...

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi