19 Mayıs 2022 Perşembe

Hatay’da, Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i Anma Günü Ayinleri

Ortodoks cemaati tarafından her yıl 8 Kasım’da icra edilen “Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i Anma Günü” ayini, Hatay’daki tüm kiliselerde gerçekleştirildi.

‘Gökler Ordusunun Önde Gelenleri’ olarak nitelendirilen, Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i Anma Günü ayinlerinde, Baş Melekler Mihail ve Cebrail’i anlatan İncil’den bölümler okundu ve hep birlikte yakarış ve dualar edildi.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin, Dimitri Yıldırım ve Yusuf Nicholas Papasoğlu, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin Dimitri Doğum ve Jan Dellüller, Samandağ Aziz İlyas Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin Trifon Yumurta ve Dimyan Yakupoğlu, Altınözü/Sarılar Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin Cebrail Kuşoğlu ve Abdullah Papasoğlu, Altınözü/Tokaçlı Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin ise Musa Papas ve Mihail Papas önderliğinde gerçekleştirildi.

Bu özel gün dolayısıyla açıklama yapan ve Allah’ın hizmetinde binlerce melek olduğunu ifade eden İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım, tüm meleklerin başlarının ise Mihail ve Cebrail olduğunu kaydetti.

8 Kasım tarihinin, Meleklerin Başı olan Mihail ve Cebrail’i anma günü olduğuna dikkat çeken Yıldırım; “Mihail ‘Allah’ı temsil eden, Allah’ın Örneği’ Cebrail ise ‘Allah’ın Gücü ve Kuvveti’ olarak bilinen meleklerdir. Ortodoks âlemi, 8 Kasım’da Baş Melekler Mihail ve Cebrail nezdinde bütün melekleri anarlar ve bütün kiliselerde bayram yaparlar. Bu özel gün dolayısıyla herkese iyi bayramlar diliyorum. Hayatta olan Cebrail ve Mihail’lerin isim bayramlarını kutluyorum, vefat edenleri de rahmetle anıyorum” dedi.

Baş Melekleri Anma Günü dolayısıyla, Ortodoks Kiliselerinde gerçekleştirilen Kutsal Ayinlerde, baş melekler Mihail ve Cebrail’in yanı sıra bu isimleri taşıyan tüm inananlar için de dualar edildi. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi