21 Nisan 2021 Çarşamba

Hatay’da Farklı Bir Noel Havası

Bu yıl Covid-19 sebebiyle kiliselerde kalabalık kutlamalar gerçekleştirilemeyecek. Başta İskenderun ve Antakya olmak üzere, tüm Hatay’da da Noel Bayramı kutlamaları kısıtlamaların gölgesinde yapılacak.

Her yıl 24 Aralık’ta kutlanan Noel (Doğuş) Bayramı’nın bu yıl çok farklı bir havası olacak. Her bayramda kiliselerin dolup taştığı düşünüldüğünde bu yıl ise Covid-19 sebebiyle kiliselerde kalabalık kutlamalar gerçekleştirilemeyecek.

Başta İskenderun ve Antakya olmak üzere, tüm Hatay’da da bayram kutlamaları kısıtlamaların gölgesinde gerçekleştirilecek. Bir süredir cemaatlere kapalı olan Hatay’daki tüm Ortodoks Kiliseleri’nde Noel Bayramı Ayinleri de cemaatlerin katılımı olmaksızın yapılacak. 

Bilindiği üzere bölgedeki tüm Ortodoks Kiliseleri’nin yöneticileri ortak bir karar alarak, ayinlerin ve özel kutlamaların sadece pederler ve zangoçların katılımı ile gerçekleştirileceğini duyurmuşlardı. Yapılan ayinlere bir süredir cemaat üyeleri de katılmıyordu. Bu yıl Noel Bayramı Kutsal Ayininin de cemaatin katılımı olmaksızın gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İsa Mesih’in doğumunun simgelendiği Bebek İsa, Meryem Ana ile eşi Yusuf’un figürleri yine Altar’ın önünde yer aldığı ve Noel Ağaçlarının sade bir şekilde süslendiği İskenderun Katolik Kilisesinde ise Noel Ayini kısıtlı sayıda cemaat üyesinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Kutsal Noel Ayini, her yıl olduğu gibi 24 Aralık gecesinde değil, 25 Aralık günü saat 11.30’da yapılacak. 

(SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi