26 Ocak 2022 Çarşamba

Hatay’da İsa Mesih’in Doğuşu ve Vaftiz Bayramı

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nde 6 Ocak’ta kutlanan İsa Mesih’in Doğuşu ve Vaftiz Bayramı (Surp Dzınunt) Covid 19’un gölgesinde 5 Ocak Çarşamba akşamı Anadolu ve Hatay Ermeni Kiliseleri Sorumlu Din Görevlisi Avedis Tabaşyan’ın yönettiği ayinle kutlandı.

Düzenlenen bayram ayinde Avedis Tabaşyan’a Katolik Kiliseleri Türkiye Anadolu Havarisel Vekili Paolo Bizetti ve İskenderun Katolik Kilisesi Pederi Dariusz Dogondke eşlik etti.

“Doğuş Bayramı insanlığa verilen en büyük müjdeydi”  

Mumların yakıldığı, duaların edildiği ayinde verdiği vaazında, bayramın anlamından söz eden Peder Tabaşyan; “Rabbe şükürler olsun ki uzun bir zamandan sonra bir araya gelebildik. Tam istediğimiz gibi coşku ile birbirimize sarılamıyoruz. İstiyoruz ki Rab dualarımızı kabul etsin bizleri eski günlerimize geri kavuştursun. Tek istediğimiz bu hastalıktan kurtulalım ve sağlığımıza kavuşalım.

İşte hayat bize bazen bu karartıların içinde, Tanrı’nın olmadığını ve senin hiçbir şeye ihtiyacın olmadan yaşayabileceğini söyler. Ama bu söz Tanrı’dan değil, şeytandandır. Çünkü şeyten, Tanrı’nın işlerini bozmak için yeryüzüne geldi. Ama kutsal kitap bize der ki Tanrı Sevgisi bütün karanlığı silip atar. Çünkü Tanrı ışıktır ve ona yaklaşanlar asla karanlıkta yürümez.

Bizlerin 5 ve 6 Ocak’ta kutladığımız bu bayram, ışığın yeryüzüne hâkim olma bayramıdır. Hepinize kutlu olsun. Rab yüreklerinize kendi ışığını versin. Tanrı’nın sevgisi insanı göğe çıkartır” şeklinde konuştu.

Tabaşyan ayinde ayrıca Patrik Sahak II’nin ‘Doğuş ve Beliriş Yortusu’ mesajını da okuyarak cemaatin Noel Bayramını kutladı.

“Çocuklara Noel Baba Sürprizi” 

Ayin sonunda, İsa Mesih’in vaftiz edilişi, temsili bir şekilde haçın suya batırılıp çıkartılması ile gerçekleştirildi. Temsili haçı kilise Çocuklarından Arden Karadaş tutarken, cemaat mensupları ilahiler eşliğinde kutsanan ekmek, tuz ve sudan alarak bayram bereketini evlerine taşıdılar.

Noel Ayini ve Vaftiz Bayramı çocukların dörtgözle beklediği Noel Baba’nın kiliseye çan çalıp gelerek Noel ruhunu yansıtmasıyla devam etti. Ayin, kilise Gençlerinden Umut Apak’ın Noel Baba kıyafeti giyerek çocuklara hediye vermesiyle son buldu.

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi