2 Aralık 2021 Perşembe

Hatay’da, Meryem Ana Ana’nın “Tapınağa Giriş Yortusu” Ayinleri

Ortodoks Kiliseleri, geçtiğimiz hafta sonu Tanrı Doğuran Bakire Meryem Ana Ana’nın “Tapınağa Giriş Yortusu”nu kutladı. Hatay’daki Kutlama Ayinleri, İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi başta olmak üzere, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi ile Altınözü/Tokaçlı Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi’nde de gerçekleştirildi.

Her yıl 21 Kasım’da gerçekleştirilen ‘Tamamen Kutsal, Tanrı Doğuran Meryem Ana’nın Tapınağa Giriş Bayramı’ Ayinleri, bu yıl cemaatin kısıtlı katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kutsal Ayinler çerçevesinde Bakire Meryem Ana’nın tapınağa girişi ile ilgili kutsal yazılar okunurken, verilen vaazlarda da Meryem Ana’dan ve Kutsal Aile Birliğinden bahsedildi.

İskenderun’da Pederler Dimitri Yıldırım ve Yusuf Nicholas Papasoğlu, Antakya’da da Dimitri Doğum ve Jan Dellüler önderliğinde icra edilen ayinlerde, kutsanmış ekmek ve şarap dağıtılırken, söylenen ilahilerde törenlere renk kattı.

Meryem Üç Yaşında Tapınağa Teslim Edildi

Doğu kiliselerinde bu büyük bayram, milattan sonraki 6’cı ve 8’ci yüzyıllara dayanır. Batı kiliselerinde ise 14’cü yüzyılda kutlanmaya başlanmıştır. Meryem’in Heykele (Tapınağa) giriş şöyle başlar:

Faziletlerle dolu olan Yovakim ve Anna kısır idiler. Rab onlara şefkatli bir davranışla bir kız evlat olarak Meryem’i ihsan etti. Onlar da Rabbe adadıkları bu sözü yerine getirmek için evlatları Meryem’i üç yaşında Heykel’e teslim ederler. Meryem onların önünde korkusuzca ve hiç tereddüt etmeden yürüdü. Çünkü Rab onu doğuşundan itibaren seçmişti. Ve onu yeryüzündeki bütün insanlardan daha çok faziletlere ve gökselliğe eğilimli kılmıştı.

Heykelin sahasına yetiştikleri anda Baş Kâhin Zekeriya ve tapınağın diğer din bilginleri onu karşıladılar ve Meryem kendini Zekeriya’nın kolları arasında buldu. Zekeriye onu kutsayarak şöyle dedi; “…Rab seni her çağda yüce eyledi ve işte Allah halkına hazırladığı kurtuluşu son günlerde sende açıklayacak…”

Meryem “Canım Rabbi yüceltir ve Ruhum Kurtarıcı Allah’ımla coşar. Çünkü Kadir olan bende mucizeler yaptı. Adı Kuddus’tur ve rahmeti nesilden nesle ona ibadet edenlerin üzerindedir…” sözleriyle kendini Tanrı’ya adamıştır. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ – İskenderun)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi