5 Mayıs 2021 Çarşamba

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar’ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi başta olmak üzere, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi ile Samandağ Azize Tekla Rum Ortodoks Kilisesi’nde de gerçekleştirildi.

Ayinler salgın kurallarına uygun olarak yapılırken, cemaat üyeleri, çiçeklerle bezenen ve bir tepsi ile kilisenin içinde gezdirilen ‘Kutsal Haç’a hürmet ederek saygısını gösterdi.

‘Kutsal Haça Secde’ Ayinini İskenderun’da Kilisesi Pederi Yusuf Nicholas Papasoğlu yönetti. Küçük Çiçek Bayramı ile de adlandırılan törende, Peder Papasoğlu çiçeklerle bezenmiş bir tepsi ile Kutsal Haçı kilise içinde dolaştırdı. Kutsal haçın geçişi esnasında kimi cemaat üyeleri secde ederek, kimileri de ellerini Tanrı’ya yöneltip dualar ederek Haç’ın geçişini takip etti.

Tören sırasında Kutsal Haç ile ilgili konuşan Kilise Pederi Papasoğlu; “Haç, Mesih’in bizim özgürlük belgemizi yazdığı kalemdir. O, Kilisemizin iftihar asasıdır. Hristiyanların koruyucusu, bütün dünya için güç ve yüceliktir. Haç, Mesih’in beşeriyete olan fedakâr sevgisi ve özverisinin alametidir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kutsal Haça Secde Ayini nedeniyle, İskenderun’un yanı sıra Antakya ve Samandağ’da da özel törenler gerçekleştirildi. Antakya’da Kilise Pederleri Can Dellüler ile Dimitri Doğum, Samandağ’da da Kilisesi Pederleri Dimyan Yakupoğlu ve Abdullah Trifon Yumurta önderliğinde ayinler gerçekleştirildi.

Kutsal Haçın Geçiş Töreni ve Kilise Pederlerinin günün anlamıyla ilgili dua ve açıklamalarının ardından tepside bulunan rengârenk çiçekler, bolluk ve bereket anlamında, bu özel törene katılan kısıtlı sayıdaki cemaat üyelerine dağıtıldı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi