20 Ağustos 2022 Cumartesi

Hindistan, Dünya’nın En Kalabalık Ülkesi Olarak Çin’i Geride Bırakacak

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, dünya nüfusu bu yıl sekiz milyara ulaşacak. Araştırmaya göre, ölüm hızındaki yavaşlama nedeniyle dünya nüfusunun dört ay içinde sekiz milyara, 2030’da 8,5 milyara ve 2100’de 10,4 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. 

BM Nüfus Fonu’nun tahminlerine göre dünya nüfusu 1950’den bu yana en yavaş artış hızında büyüyor. 2020’de bu artış hızının yüzde 1’in altına düştüğü hesaplandı. Verilere göre, Hindistan, 2023’te dünyanın en kalabalık ülkesi olarak Çin’i geride bırakacak. Hindistan’ın nüfusu, on yılda bir yapılan yerel nüfus sayımına göre 2011 yılında 1.21 milyardı. Hükümet, Covid-19 salgını nedeniyle 2021 nüfus sayımını ertelemişti. Birleşik Krallık, 2022’de 68,5 milyonluk bir nüfusa sahip ve yıllık ortalama nüfus değişikliği oranı yüzde 0,4. 

2021’de dünya nüfusunda ortalama doğurganlık oranı kadın başına 2,3 doğum olarak gerçekleşti. Bu oran 1950’de beş doğum idi. Küresel doğurganlığın 2050’de kadın başına 2,1 doğuma düşmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Nüfus Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada ‘bu günü çeşitliliği kutlamak, ortak insanlığı tanımak ve ömürlerimizi uzatan, doğum ve bebek ölüm oranlarını azaltan sağlık alanındaki gelişmelere hayran kalmak’ için neden olarak tanımladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 salgını nedeniyle Ocak 2020 ve Aralık 2021 tarihleri arasında yaklaşık 14,9 milyon insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan yeni BM raporu, salgın dolayısıyla küresel ömür beklentisinin de azaldığına dikkat çekti. Beklenen ömür uzunluğu 2019 yılında 72,6 iken, salgın dolayısıyla 2021’de 71 yıla düştü. 

BM Nüfus Fonu, 2050 yılına kadar küresel nüfus artışının yarısından fazlasının sekiz ülke (Kongo, Mısır, Nijerya,  Etiyopya, Hindistan, Pakistan, Filipinler ve Tanzanya) tarafından gerçekleştirileceğini belirtti. Buna karşılık doğurganlık oranının düşmesi sebebiyle 61 ülkenin nüfusunun 2022-2050 yılları arasında yüzde 1 veya daha fazla azalacağı tahmin ediliyor. Rapordaki diğer önemli bulguya göre, dünya nüfusunun yedi milyardan sekiz milyara ulaşması yaklaşık 12 yıl sürdü. 2037’ye kadar nüfusun 1 milyar daha artacağı tahmin ediliyor.

On ülke, nüfus artışının yarısından fazlasına katkıda bulundu. Hindistan, en büyük katkıyı yapan ülke olurken, onu Çin ve Nijerya izledi. Afrika ve Asya, 2037’ye kadar nüfus artışını yönlendirecek.

Dünya nüfusunun üçte ikisi doğurganlığın kadın başına 2,1’in altında olduğu bir ülke veya bölgede yaşıyor. Küresel yaşam beklentisi, 2019’da 72,8 yıla ulaştı. Ancak 2021’de az gelişmiş ülkelerde yaşam beklentisi ortalamanın yedi yıl gerisinde kaldı. Gelişmekte olan birçok ülkede, çalışma çağındaki (25-64 yaş arası) nüfusun oranı artmaktadır. (dailymail)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi