24 Ekim 2021 Pazar

Hindistan’da 20 Yıllık Kilise Saldırıya Uğradı

Hindistan’ın Chhattisgarh eyaletindeki Polmi köyünde Pazar ibadeti için toplanan Hristiyanlar saldırıya uğradı.

”Hristiyanlara karşı şiddeti durdurun”
Hindistan Hristiyan Kuruluşu

Hristiyan Dayanışma Birliği’ne (CSW) göre, 29 Ağustos sabah saat 10.00 sıralarında yakınlardaki Bhejgar köyünden 150 ila 200 silahlı adamdan oluşan bir grup, ‘Lord Rama’ya Zafer’ (Jai Shri Ram) diye bağırarak yaklaşık 60 Hristiyanın bir araya geldiği kiliseye saldırdı. Saldırıya uğrayanlar arasında kadınlar ve çocuklar da vardı.

CSW kaynakları, kadınların giysilerinin yırtıldığını, erkeklerin sopalarla dövüldüğünü ve sunak ile müzik aletlerinin kırıldığını bildirdi. Saldırganlar, ayrıca Kutsal Kitabı yırtarak ayaklarının altında çiğnedi ve Hindu putlarını kiliseye yerleştirerek onlara tapındı. Bazı kadınlar saldırının nedenini sorduğunda, öfkeli grubun, ‘Hindistan’da doğmaları nedeniyle Hindu inancına bağlı kalmaları ve Hindu tanrılarına ibadet etmeleri gerektiğini’ söylediği bildirildi.

Hristiyanlar, soruşturma açılması için gerekli olan İlk Bilgilendirme Raporu’nu (FIR) sundu, ancak bazı saldırganlar mağdur gibi davranarak onlar adına anlaşmaya vardı ve raporun iptal edilmesini sağladı.

Polmi’deki kilise, yaklaşık 20 yıldır ibadet yeri olarak hizmet veriyor. Sonsingh Paraste tarafından kurulan kilise, Paraste’nin 25 yaşındaki oğlu Kamal Singh Paraste tarafından yönetiliyor. CSW kaynakları, saldırı öncesinde Hristiyanların uzun yıllardır diğer köylülerle barış içinde yaşadıklarını bildirdi.

Son 25 yıldır zulümle mücadele eden ve kiliseleri korumaya çalışan Chhattisgarh Hristiyan Forumu Başkanı Arun Pannalal, ‘‘Kiliselere ve Hristiyan evlerine saldırılar artık rutin hale geldi. Bir topluluğa karşı nefret duygusu uyandırmak, siyasi liderlerin işine geliyor. Hangi hükümet iktidarda olursa olsun, Hristiyanlara yönelik nefret ve saldırılar devam edecektir. Ne de olsa, iktidardaki tüm görevliler Hindu kökenli. Polis İlk Bilgi Raporlarını kaydetmeyecek, mahkemeler gecikmeye devam edecek ve failler cezalandırılmayacak’’ dedi.

Hristiyan Dayanışma Birliği (CSW) Genel Müdürü Mervyn Thomas, ‘‘Hindistan’daki Hristiyanlar, ceza almayan ve siyasi liderler tarafından cesaretlendirilen Hindu milliyetçilerinin saldırılarına maruz kalıyor. Hindistan hükümetini ve Chhattisgarh yetkililerini saldırganları cezalandırmaya ve mağdurların zararlarını karşılamaya çağırıyoruz. İnanç özgürlüğü, Hindistan anayasasında korunan temel bir haktır ve hiç kimse bir inancı uygulamaya zorlanmamalıdır’’ dedi. (premierchristian)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi