SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Hindistan’da Hristiyan Anne Ölmeden Önce Zulüm Gördü

Hindistan’da Hristiyan Anne Ölmeden Önce Zulüm Gördü
  • 28.07.2020

Hindistan’da Çatisgarh köyü yakınlarında cesedi bulunan dört çocuklu dul kadının Hindu Kabilesi tarafından işkence gördüğü öğrenildi.

40 yaşındaki Bajjo Bai Mandavi’nin cesedi tanınamaz halde, memleketi olan Kumud köyü Kuye Mari’nin kırsal bölgelerinde 29 Mayıs günü bulundu. En son 25 Mayıs’ta yakacak odun toplamak için Kondagaon Bölgesi’nin vahşi doğasına girerken görülmüştü.

Hindu ve geleneksel aşiret ritüellerinden ayrıldığı için üzgün olan köylülerin elinde yaşadığı ölüm tehditleri, sudan mahrum bırakılması ve susturulması, aile üyelerini ve bölgedeki Hristiyan liderlerin, tecavüze uğradığına ve öldürdüğüne inanmalarına sebep oldu.

Kayınbiraderi Bhatjnath Mandavi, Morning Star News’a; “Baldızıma tecavüz eden ve sonra onu öldüren insanların kim olduğunu bulmanın bir yolu yok, bu yüzden polis ve yetkililer buna vahşi bir hayvanın saldırısı demekle yetiniyorlar” dedi.

Bhajnath Mandavi, dört yıl önce bir hastalıktan ölen ve Bajjo Bai Mandavi’yi yaşları 6, 8, 12 ve 17 olan çocuklarıyla bırakmış olan Bhola Mandavi’nin en küçük kardeşi.

Bölge pastörü Rupesh Kumar Salam, Morning Star News’e verdiği demeçte, köylülerin onunla eylemi görüşmek üzere dört kere bir araya geldiklerini söyledi.

Kue Mari yakınlarında 120 kişilik bir kiliseye önderlik eden Pastör Salam; “İnancını bırakması ve yeniden eski inancını seçmesi için tehdit edildi ama imanı için cesurca ayakta durdu” dedi.

Bajjo Bai Mandavi çocuklarıyla her Pazar o kiliseye katılırdı. Ailesi Kumud köyünde Hristiyan olan 21 aileden biriydi.

Pastör Salam, Hindu kabilesinin ona köydeki çeşmeden su almasını yasakladığını, su alması için kilometrelerce yürümesine sebep olduklarını söyledi.

Pastör Salam, Morning Star News’a “Bajjo Bai yaklaşık 3 yıl önce Hristiyan oldu ve o günden beri köylülerden birçok tehdit aldı Sık sık Hindu kabilesinden aldığı tehditlerden ve kendisiyle çocuklarının gördüğü baskılardan bahsederdi. Her zaman onun için dua ettiğimizi ve her şeyin düzeleceğini söylerdik – asla bu tür bir şey yaşanacağını tahmin edemezdik,” dedi. “Hristiyan inancı yüzünden tecavüze uğradı ve daha sonra dini aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü” açıklamalarında bulundu.

Kayınbiraderi Mandavi, köyünde yaşayan kendi kardeşinin, üç yıl önce ablası Hristiyan olduktan sonra onunla konuşmadığını söyledi.

Aileyle yakın olan bir aile, köyde etkili ve Hindu kabilesi bir ailenin büyük olasılıkla tecavüz ve öldürme iddiasında bir eli olduğunu söyleyip, “Köylüler ve hepimiz kim olduklarını biliyoruz, fakat onlara karşı hiçbir işlem yapılmayacak” dedi. “Kendilerini herhangi bir sorundan uzak tutmalarını sağlayacak çok paraları var” dedi.

Eğer bir cinayetse, Hindistan’da birkaç hafta içinde işlenen üçüncü Hristiyan cinayeti olacak. Bari köyünün Jharkhand eyaletinde, kabile dini üyeleri 7 Haziran’da Kande Munda’yı kaçırıp öldürdüler. 4 Haziran’da Odisha eyaletinde, kabile dini üyeleri 16 yaşındaki Sambaru Madkami’yi kaçırdılar ve inancı yüzünden bıçaklayarak ve taşlayarak öldürdüler.

28 Mayıs’ta Uttar Pradesh eyaletinde köylüler, pastör Dinesh Kumar’ı bir pusuda öldürmeye çalıştı.

CİNAYET REDDEDİLDİ

Pastör Salam, yarı çıplak vücut kalıntılarının, vahşi doğada inşaat malzemesi yüklü bir traktörün sürücüsü tarafından bulunduğunu söyledi.

Şoförün polise haber verdiği ve Hristiyanların cesedin bulunduğu bölgeye yetkililerle gittiklerini söyledi.

Kumud’un ve diğer dört dağ köyü’nün başı Gurcharan Bhandari, herhangi bir cinayet ihtimalini reddetti.

Bhandari Morning Star News’a, “Büyük ihtimalle vahşi hayvanlar tarafından öldürüldü” dedi.

Polis raporunu görmemesine rağmen, raporda vahşi bir hayvan tarafından öldürüldüğünün yazdığını söyledi. Aile ve kilise üyeleri de polis raporunun bir kopyasını almadıklarını söylediler.

Köy muhtarı otopsinin olay yerinde yapıldığını söyledi. Fakat ne kendisine ne de kurbanın aile üyelerine polis raporu verilmedi.

Köy şefi, vahşi hayvanların vahşi doğada insanlara saldırmasının yaygın olduğunu ancak yakacak odun topladığı bölgede böyle bir saldırının gerçekleşmediğini söyledi. Son saldırının üç yıl önce vahşi doğanın çok farklı bir bölümünde gerçekleştiğini söyledi.

ADALET ARAYIŞI

Kayınbirader Bhajnath Mandavi, kurbanın iki küçük çocuğuna kendisinin baktığını söyledi. Geçen sene, 12 yaşındaki çocuğunun uzakta bir yerde başka bir akrabasıyla kaldığını söyledi.

Koronavirüs yüzünden baldızının cenazesine katılamayan Mandavi; “Hala şok içerisindeyim. Geride kalan dört çocuğunun geleceğinin nasıl olacağını bilmiyorum” dedi.

Tamil Nadu eyaletinde sözleşmeli işçi olarak çalışan en büyük oğlu, seyahat kısıtlamaları sebebiyle cenazeye katılamadı.

Bajjo Bai Mandavi ailesini günlük ücretli işçi olarak desteklemişti. Bölgedeki üst düzey bir pastör ve Hıristiyan lider, Hindistan’ın kırsal bölgelerinde Hristiyanlığa geçenlerin giderek artan tehditlerle ve acılarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Morning Star News’e konuşan Pastör Son Singh, “Sosyal boykot çok gerçek bir şeydir. Üst düzey hükümet yetkililerine Mesih’i kabul ettiklerinde bile uygulanmaktadır, peki sadece fakir ve dul bir kadın olan bu kadın hakkında ne söyleyebiliriz?”

Çatisgarh Hristiyan Forum Başkanı Arun Pannalal, Bajjo Bai Mandavi’nin ölümünün, Hıristiyanlara karşı rutin olarak reddedilen şiddeti örneklediğini söyledi.

Morning Star News’a konuşan Pannalal, “Bu azınlık topluluğa karşı yapılan bir suçtur ve yetkililer bununla ilgili hiçbir şey yapmıyorlar. Eğer bu konu ciddiye alınmazsa Çatisgarh Hristiyan Forumu bu meseleyi yüksek mahkemeye çıkaracaklar.”

Hindistan, Hristiyan destek örgütü Open Doors’un 2020 Dünya Listesi’nde Hristiyan olmanın en zor olduğu ülkeler arasında 10. sırada yer alıyor. Ülke 2013’te 31. oldu, ancak Bharatiya Janata Partisi Narendra Modi’nin 2014 yılında iktidara gelmesinden bu yana konumu kötüleşti. (CHL)

Etiketler: / / / /

Dünya Gıda Programı Başkanı, Geniş Çaplı Kıtlık  Uyarısında Bulundu
Dünya Gıda Programı’nın başkanı, 2021’de Kutsal Kitap çapında kıtlıkların yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Dünya Gıda Programı’nın genel sekreterliğini yürüten eski...
Çin’de Ev Kilisesine Baskın Düzenlendi
Yetkililerin, Çin’in Taiyuan şehrinde bir ev kilisesine baskın düzenlediği öğrenildi. Hristiyan kitaplarına el koyan yetkililer, vaizi ve beş kilise üyesini...
Sudan’da 13 Yaşındaki Çocuk Kilise Yakmaya Zorlandı
Sudan’da yetişkin birey, 13 yaşındaki çocuğu kiliseyi yakmaya zorlamakla suçlandı. Tamboul, El Cezire eyaletindeki Sudan Mesih Kilisesi’ne (SCOC) ait bir...
Dünyanın En Eski Mağara Resmi Bulundu
Arkeologlar, 45 bin 500 yıl önce çizildiğine inanılan, dünyanın bilinen en eski mağara resmini Endonezya’da keşfetti. Bir domuzun gerçek boyutlarıyla...
Pakistan’da Din Değiştirmeyi Reddeden Kadınların Cesetleri Bulundu
Pakistan’da güvenlik güçleri 4 Ocak tarihinde Lahor’da din değiştirmeyi kabul etmedikleri için öldürülen iki Hristiyan kadının cesedini buldu. 26 Kasım’dan...
Yaşamın Döngüsünü Sağlayan Arılar Hızla Ölüyor
ABD’de yapılan yeni bir araştırma, insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliğinin, ekosistemdeki yaşam döngüsünü sağlayan arı popülasyonun hızla yok ettiğini ortaya...
COVID-19 Vaka Artışından Hristiyanlar Sorumlu Tutuluyor
Çin’in Hebei eyaletinde, yerel Hristiyanlar ve yabancı hizmetkârlar, COVID-19 vakalarının artışından sorumlu tutuldu. Asia News, sosyal medyada yeni koronavirüs salgınının...
Ürdün Nehri’nde 54 Yıl Sonra İlk Pazar Ayini Gerçekleştirildi
Altı Gün Savaşı’ndan kalan binlerce mayının temizlenmesine yönelik büyük bir projenin ardından Ürdün Nehri kıyılarında bulunan kilise, yeniden ibadete açıldı....
Yüzlerce Pakistanlı Hristiyan, Evlerini Terk Etmek Zorunda Kaldı
Pakistan’da bir pastörün sosyal medya hesabı üzerinden dini içerikli paylaşımda bulunması üzerine yüzlerce Pakistanlı Hristiyan, Noel öncesi evlerini terk etmek...
Küresel Isınma Sadece Birkaç 10 yıl İçinde Dengelenebilir
Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyayı tehdit eden en büyük çevre sorununu oluşturuyor. Dünyadaki herkesi ilgilendiren bu sorun nedeniyle, gelecek...
Filipin’deki Episkoposlar Reşit Olmayan Evlilikleri Yasaklayan Yasayı Destekliyor
Filipin’deki Episkoposlar ve Katolik insan hakları savunucuları, Filipin senatosu tarafında oybirliğiyle kabul edilen; çocuk evliliklerini yasaklayan, evlilik yaşı sınırını 18...
Papa Françesko: ‘‘Hristiyanların, İbadete Daha Fazla Zaman Ayırması Gerekiyor’’
Papa Françesko, Epifani Bayramı (Vaftiz Bayramı) vesilesiyle yaptığı konuşmasında, Yıldız bilimciler örneğini vererek ”Rab’bi nasıl düşüneceğimizi daha da iyi öğrenmemiz...
Kardinal Zen: Hong Kong’da Gerçek Zulüm Çoktan Başladı
Eski Hong Kong Episkoposu Kardinal Joseph Zen, Pekin’in bu yılın başlarında ulusal güvenlik yasasını yürürlüğe koymasının ardından şehirde artık ifade...
York Başepiskoposu: Davranışlarımızı Değiştirmediğimiz Sürece Başka Felaketler Yaşanabilir
İngiltere’nin York Başepiskoposu, insanlığın dünyaya iyi bir şekilde hizmet etmeyi öğrenememesi durumunda gelecekte daha fazla salgının yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu....
Nijerya’da Beş Hristiyan İnfaz Edildi
Release International’ın haberine göre, aşırılık yanlısı militanlar Noel döneminde Nijerya’da beş Hristiyanı infaz etti. Katliamın sorumluluğunu IŞİD’in Nijerya kolu olan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ