SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Hindistan’da Hristiyan Anne Ölmeden Önce Zulüm Gördü

Hindistan’da Hristiyan Anne Ölmeden Önce Zulüm Gördü
  • 28.07.2020

Hindistan’da Çatisgarh köyü yakınlarında cesedi bulunan dört çocuklu dul kadının Hindu Kabilesi tarafından işkence gördüğü öğrenildi.

40 yaşındaki Bajjo Bai Mandavi’nin cesedi tanınamaz halde, memleketi olan Kumud köyü Kuye Mari’nin kırsal bölgelerinde 29 Mayıs günü bulundu. En son 25 Mayıs’ta yakacak odun toplamak için Kondagaon Bölgesi’nin vahşi doğasına girerken görülmüştü.

Hindu ve geleneksel aşiret ritüellerinden ayrıldığı için üzgün olan köylülerin elinde yaşadığı ölüm tehditleri, sudan mahrum bırakılması ve susturulması, aile üyelerini ve bölgedeki Hristiyan liderlerin, tecavüze uğradığına ve öldürdüğüne inanmalarına sebep oldu.

Kayınbiraderi Bhatjnath Mandavi, Morning Star News’a; “Baldızıma tecavüz eden ve sonra onu öldüren insanların kim olduğunu bulmanın bir yolu yok, bu yüzden polis ve yetkililer buna vahşi bir hayvanın saldırısı demekle yetiniyorlar” dedi.

Bhajnath Mandavi, dört yıl önce bir hastalıktan ölen ve Bajjo Bai Mandavi’yi yaşları 6, 8, 12 ve 17 olan çocuklarıyla bırakmış olan Bhola Mandavi’nin en küçük kardeşi.

Bölge pastörü Rupesh Kumar Salam, Morning Star News’e verdiği demeçte, köylülerin onunla eylemi görüşmek üzere dört kere bir araya geldiklerini söyledi.

Kue Mari yakınlarında 120 kişilik bir kiliseye önderlik eden Pastör Salam; “İnancını bırakması ve yeniden eski inancını seçmesi için tehdit edildi ama imanı için cesurca ayakta durdu” dedi.

Bajjo Bai Mandavi çocuklarıyla her Pazar o kiliseye katılırdı. Ailesi Kumud köyünde Hristiyan olan 21 aileden biriydi.

Pastör Salam, Hindu kabilesinin ona köydeki çeşmeden su almasını yasakladığını, su alması için kilometrelerce yürümesine sebep olduklarını söyledi.

Pastör Salam, Morning Star News’a “Bajjo Bai yaklaşık 3 yıl önce Hristiyan oldu ve o günden beri köylülerden birçok tehdit aldı Sık sık Hindu kabilesinden aldığı tehditlerden ve kendisiyle çocuklarının gördüğü baskılardan bahsederdi. Her zaman onun için dua ettiğimizi ve her şeyin düzeleceğini söylerdik – asla bu tür bir şey yaşanacağını tahmin edemezdik,” dedi. “Hristiyan inancı yüzünden tecavüze uğradı ve daha sonra dini aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü” açıklamalarında bulundu.

Kayınbiraderi Mandavi, köyünde yaşayan kendi kardeşinin, üç yıl önce ablası Hristiyan olduktan sonra onunla konuşmadığını söyledi.

Aileyle yakın olan bir aile, köyde etkili ve Hindu kabilesi bir ailenin büyük olasılıkla tecavüz ve öldürme iddiasında bir eli olduğunu söyleyip, “Köylüler ve hepimiz kim olduklarını biliyoruz, fakat onlara karşı hiçbir işlem yapılmayacak” dedi. “Kendilerini herhangi bir sorundan uzak tutmalarını sağlayacak çok paraları var” dedi.

Eğer bir cinayetse, Hindistan’da birkaç hafta içinde işlenen üçüncü Hristiyan cinayeti olacak. Bari köyünün Jharkhand eyaletinde, kabile dini üyeleri 7 Haziran’da Kande Munda’yı kaçırıp öldürdüler. 4 Haziran’da Odisha eyaletinde, kabile dini üyeleri 16 yaşındaki Sambaru Madkami’yi kaçırdılar ve inancı yüzünden bıçaklayarak ve taşlayarak öldürdüler.

28 Mayıs’ta Uttar Pradesh eyaletinde köylüler, pastör Dinesh Kumar’ı bir pusuda öldürmeye çalıştı.

CİNAYET REDDEDİLDİ

Pastör Salam, yarı çıplak vücut kalıntılarının, vahşi doğada inşaat malzemesi yüklü bir traktörün sürücüsü tarafından bulunduğunu söyledi.

Şoförün polise haber verdiği ve Hristiyanların cesedin bulunduğu bölgeye yetkililerle gittiklerini söyledi.

Kumud’un ve diğer dört dağ köyü’nün başı Gurcharan Bhandari, herhangi bir cinayet ihtimalini reddetti.

Bhandari Morning Star News’a, “Büyük ihtimalle vahşi hayvanlar tarafından öldürüldü” dedi.

Polis raporunu görmemesine rağmen, raporda vahşi bir hayvan tarafından öldürüldüğünün yazdığını söyledi. Aile ve kilise üyeleri de polis raporunun bir kopyasını almadıklarını söylediler.

Köy muhtarı otopsinin olay yerinde yapıldığını söyledi. Fakat ne kendisine ne de kurbanın aile üyelerine polis raporu verilmedi.

Köy şefi, vahşi hayvanların vahşi doğada insanlara saldırmasının yaygın olduğunu ancak yakacak odun topladığı bölgede böyle bir saldırının gerçekleşmediğini söyledi. Son saldırının üç yıl önce vahşi doğanın çok farklı bir bölümünde gerçekleştiğini söyledi.

ADALET ARAYIŞI

Kayınbirader Bhajnath Mandavi, kurbanın iki küçük çocuğuna kendisinin baktığını söyledi. Geçen sene, 12 yaşındaki çocuğunun uzakta bir yerde başka bir akrabasıyla kaldığını söyledi.

Koronavirüs yüzünden baldızının cenazesine katılamayan Mandavi; “Hala şok içerisindeyim. Geride kalan dört çocuğunun geleceğinin nasıl olacağını bilmiyorum” dedi.

Tamil Nadu eyaletinde sözleşmeli işçi olarak çalışan en büyük oğlu, seyahat kısıtlamaları sebebiyle cenazeye katılamadı.

Bajjo Bai Mandavi ailesini günlük ücretli işçi olarak desteklemişti. Bölgedeki üst düzey bir pastör ve Hıristiyan lider, Hindistan’ın kırsal bölgelerinde Hristiyanlığa geçenlerin giderek artan tehditlerle ve acılarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Morning Star News’e konuşan Pastör Son Singh, “Sosyal boykot çok gerçek bir şeydir. Üst düzey hükümet yetkililerine Mesih’i kabul ettiklerinde bile uygulanmaktadır, peki sadece fakir ve dul bir kadın olan bu kadın hakkında ne söyleyebiliriz?”

Çatisgarh Hristiyan Forum Başkanı Arun Pannalal, Bajjo Bai Mandavi’nin ölümünün, Hıristiyanlara karşı rutin olarak reddedilen şiddeti örneklediğini söyledi.

Morning Star News’a konuşan Pannalal, “Bu azınlık topluluğa karşı yapılan bir suçtur ve yetkililer bununla ilgili hiçbir şey yapmıyorlar. Eğer bu konu ciddiye alınmazsa Çatisgarh Hristiyan Forumu bu meseleyi yüksek mahkemeye çıkaracaklar.”

Hindistan, Hristiyan destek örgütü Open Doors’un 2020 Dünya Listesi’nde Hristiyan olmanın en zor olduğu ülkeler arasında 10. sırada yer alıyor. Ülke 2013’te 31. oldu, ancak Bharatiya Janata Partisi Narendra Modi’nin 2014 yılında iktidara gelmesinden bu yana konumu kötüleşti. (CHL)

Etiketler: / / / /

Beyrut’taki Evanjelik Kiliseler Patlama Hakkında Konuştu
Herkesin Bir Umuda İhtiyacı Var Evanjelik liderler, patlama sonucu oluşan hasarı, Hristiyanların yardım çabalarını ve siyasetin ötesinde herkesin bir umuda...
Bosna Hersek’te Sırp Ortodoks Kilisesi Tedirgin Durumda
Bölge sakinleri son zamanlarda Bosna Hersek’in Dobrič köyündeki Sırp Ortodoks Kilisesi’nde görülen tehdit mesajları ve Nazi sembolleri nedeniyle tedirgin durumda....
Papa Françeşko, Nikaragua’daki Saldırı Sonrası Dua Etti
Orta Amerika ülkesi Nikaragua’nın başkenti Managua’daki katedralin saldırıya uğramasının ardından Papa Françeşko, yüreğinin ülkede yaşayan Katoliklerle birlikte olduğunu söyleyerek dua...
“Lübnan Karmaşa İçindeydi, Patlama Daha Kötüleştirdi”
Milyonlarca insan, 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda tutulan 2750 ton amonyum nitratın patlamasıyla dehşete düştü. Patlamanın yol açtığı sismik dalgaların...
Nepal’de Tutuklu Bulunan Pastör Serbest Bırakıldı
Morning Star News, koronavirüs hakkında yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Mart ayında tutuklanan Pastör Keshab Raj Acharya’nın, 3 ay sonra yüklü...
Meksika’da Kaçırılan Pastörden 1 Yıldır Haber Alınamıyor
Önde gelen zulüm gözlemcisi, Meksika hükümetini, bir yıl önce çalıştıkları göçmen barınağından kaçırılan Aarón Méndez Ruiz ve meslektaşı Alfredo Castillo...
İngiltere’deki Kiliselerde Maske Kullanımı Zorunlu Hale Geliyor
İngiltere’nin Başbakanı Boris Johnson, 8 Ağustos’tan itibaren ibadet yerlerinde maske takılacağını ve düğün resepsiyonlarına iki hafta daha izin verilmeyeceğini açıkladı....
Caritas Lübnan: ‘‘Kabus Yaşıyoruz, Ancak Pes Etmeyeceğiz ve İhtiyaç Sahiplerine Yardım Edeceğiz’’
4 Ağustos 2020 Salı günü Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından 300bin’den fazla insan evsiz kaldı, binlerce kişi yaralanırken yüzlerce...
Beyrut’taki Patlamanın Ardından Ölü Sayısı 135’e Yükseldi
Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, “Beyrut Limanı’nda dün meydana gelen patlamada ölü sayısı 135’e yükseldi, ayrıca yaklaşık 5 bin yaralı...
Tacikistan’daki Kiliselerden Evsizlere Yardım Hizmeti
Koronavirüs salgınının etkilerinin devam ettiği ülkede maske ve el dezenfektanı dağıtımı için hizmet veren Caritas Tacikistan, evsizlere yardım etmek için...
Koronavirüs Nedeniyle 13 Rahibe Hayatını Kaybetti
ABD’de bir manastırda koronavirüs salgını, on üç rahibenin hayatını kaybetmesine neden oldu. Michigan’daki Livonia Manastırı’nda 10 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında...
SAT-7’den Beyrut’ta Gerçekleşen Patlama İçin Dua Çağrısı
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Salı akşamı meydana gelen büyük bir patlama, ilk belirlemelere göre yüzlerce kişinin yaralanmasına ve büyük hasara neden...
Beyrut’taki Patlamanın Ardından: 100 Ölü, 4 Bin Yaralı
Lübnan’daki Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e ulaştı, yaralı sayısı 4 bine yaklaştı. Limandaki patlamada 6 yıldır...
Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta Patlama Meydana Geldi
Lübnan’nın başkenti Beyrut Limanı’nda patlayıcıların bulunduğu bir depoda büyük bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası yangın çıktı ve patlamanın meydana...
İsa Mesih’in Görünümünün Değiştiği Bölgede 1300 Yıllık Kilise Bulundu
Arkeologlar, İsrail’de İsa Mesih’in görünümünün değiştiği bölgeye oldukça yakın bir alanda 1300 yıllık kiliseyi ortaya çıkardı. Süslü mozaik zemine sahip...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ