11 Ağustos 2022 Perşembe

Hindu Ayinlerine Katılma Zorunluluğu Getirilen Hristiyanlar Endişeli

Ülkenin batı kesimindeki Dadra ve Nagar Haveli toprakları ile Daman ve Diu bölgesindeki tüm okullarda baharın gelişine işaret eden Hindu festivali Vasant Panchami’nin kutlanması zorunlu hale getirildi. Yetkili makamlar tarafından yayınlanan ve tüm okullara gönderilen genelge, Hindu olmayan öğretmenler ve öğrenciler arasında tedirginliğe neden oldu.

Hindistan’da Hristiyan haklarını savunan Hristiyan Birliği Formu (UCF), hükümeti Hindu tanrılarına ibadet emri veren genelgeyi geri çekmeye çağırdı. UCF’nin ulusal koordinatörü A.C. Michael, bölgedeki Hristiyanların genelge nedeniyle acı çektiğini belirtti.

Genelgeye göre, Hristiyanlar da dâhil olmak üzere tüm devlet okulları ve özel okullar festivale katılmalı ve Hindu duaları ile ritüellerine eşlik etmeli. A.C. Michael, ‘‘Hristiyan cemaati, mevcut yönetmeliği kendi inancını sınırlamanın bir yolu ve özgürlüğünün yanı sıra kendi kurumlarını yönetme hakkının bir ihlali olarak görüyor. Hindistan Anayasası tarafından güvence altına alınan inanç özgürlüğü ile eğitim kurumu kurma ve yönetme hakkını ciddi şekilde ihlal ediyor. Barışsever Hristiyan cemaati, farklılıklara ev sahipliği yapan ülkemizin asırlık dokusunun bozulmadan kalması için dua ediyor. Cemaat adına Hristiyan Birliği Formu, genelgenin derhal geri çekilmesini talep ediyor’’ ifadelerinde bulundu.

İki yıl önce, aynı yönetim resmi tatil kabul edilen Kutsal Cuma’yı iptal etmeye çalışmıştı. Hristiyan cemaati Bombay Yüksek Mahkemesine başvurmuş, ancak iptal edilme kararına boyun eğmişti.

Hindistan’da seküler yapı, hükümete herhangi bir dini ayrıcalıklı konuma getirme konusunda anayasal sınır getirmektedir. Yüksek Mahkeme, ‘SR Bommai ve Hindistan Birliği’ (1994) kararında, Anayasa’da yer alan laikliğin önemli bir parçası olarak ‘tüm dini gruplar arasında hoşgörü ve eşit muamelenin gösterilerek canlarının, mallarının ve ibadethanelerinin korunması gerektiği belirtilmişti.

Günümüzde Hintli Hristiyanların, ülkenin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi sırasında katkıları ve bağımsızlık sonrası ulus inşasında silahlı kuvvetlere, demiryollarına, sağlık ve eğitim sistemine sundukları hizmetleri kanıtlanmıştır. (Fides)

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi