2 Aralık 2021 Perşembe

Hint Pastör, Halkı Din Değiştirmeye Zorladığı İddiasıyla Tutuklandı

Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde polis, radikal Hindu milliyetçilerinin asılsız iddiaları üzerine pastörü ve dört Hristiyanı tutukladı.

Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), Faizabad bölgesinin Jharuva köyündeki bir inanlının evinde dua toplantısına katılan Pastör Richard Benjamin ve dört Hristiyanın 14 Eylül’de kefaletle serbest bırakılmadan önce beş gün hapis yattığını bildirdi. Pastör Benjamin, ‘‘Son 10 yılda üçüncü kez tutuklandım. Hapishanede geçirdiğim beş gün, yeterince yiyecek sıkıntısı nedeniyle zor geçti. Açlık nedeniyle birkaç defa bayıldım’’ dedi.

10 Eylül’deki dua toplantısında, radikal Hindu milliyetçisi Bajrang Dal grubundan beş kişi, Hristiyanların insanları din değiştirmeye zorladığını iddia ederek eve girmeye çalıştı ve beş kişinin tutuklanması talebiyle polise şikâyette bulundu. Yerel kaynaklar, polis memurlarının pastörü ve dört Hristiyanı serbest bırakmak istemesine rağmen, yerel politikacıların din değiştirme karşıtı yasayı öne sürerek beş kişinin tutuklanması için baskı yaptığını bildirdi.

ICC, Aralık 2020’de din değiştirme karşıtı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana Uttar Pradesh’te Hristiyanlara yönelik en az 30 zulüm vakasının belgelendiğini söyledi. Hristiyan işçilerin Hinduları din değiştirmeye zorladığını veya onlara maddi çıkar sağladığını iddia eden yasaya göre, inanlıların cennet veya cehennem hakkında konuşmaları ve Müjdeleme etkinliklerinde Hindulara yiyecek ikramında bulunmaları yasak.

Bazı Hint eyaletlerinde de benzer yasalar mevcut. Bu yasalardan bazıları uzun yıllardır yürürlükte olmasına rağmen, hiçbir Hristiyan başkalarını din değiştirmeye zorladığı iddiasıyla tutuklanmadı. Ancak bu yasalar, Hindu milliyetçisi grupların Hristiyanlara yönelik asılsız iddialarda bulunmasına ve onlara zulmetmesine izin veriyor.

ICC, ülkedeki halkın kitlesel olarak Hristiyanlığı kabul ettiği iddiasının asılsız olduğunu belirterek, ‘‘1951’deki bağımsızlıktan sonraki ilk nüfus sayımında Hristiyanlar, ülke nüfusunun sadece yüzde 2,3’ünü oluşturuyordu. 2011’deki en son nüfus sayımı verilerine göre, Hristiyanlar nüfusun hala sadece yüzde 2,3’ünü oluşturuyor’’ dedi. 

Hindistan, Hristiyanların en çok zulüm gördüğü Open Doors’un 2021 Dünya İzleme Listesi’nde 10. sırada yer alıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı ise, Hindistan’ı ciddi din özgürlüğü ihlallerine karıştığı için ‘özel endişe’ ülkesi olarak belirledi. Open Doors USA, iktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin 2014’te iktidara gelmesinden bu yana Hristiyanlara ve diğer azınlık gruplarına yönelik zulmün arttığı konusunda uyarıda bulundu. Open Doors, ‘‘Hindu aşırılık yanlıları, tüm Hintlilerin Hindu olması gerektiğine ve ülkenin diğer dinlerden kurtulması gerektiğine inanıyor. Bu amaca ulaşmak için şiddete başvuruyorlar ve özellikle Hindu kökenli Hristiyanları hedef alıyorlar. Yabancı bir dine inanmakla suçlanan Hristiyanlar, toplumdaki kötü şanstan sorumlu tutuluyor’’ dedi.

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi