3 Mart 2021 Çarşamba

Hintli Episkoposlar, Dini Mekanların Korunması İçin Çağrıda Bulundu

Hindistan Katolik Episkopos Konferansı, Güney Hindistan’da bir Katolik Kilisesi’ne hasar verilmesi ve heykellerin kutsallığına saygısızlık edilmesinden birkaç gün sonra, siyasi liderlere bütün cemaatlerin ibadet mekanlarının korunması için seslendi.

100’den fazla kişiden oluşan bir çete, Telengana Eyaleti, Kundapalli köyündeki “Our Lady of Fatima” Kilisesi’ne bir saldırı düzenlemişti. Düzenlenen saldırıda Haydarabad Başepiskoposu Thumma Bala’nın 13 Mayıs’ta kutsadığı yeni inşa edilen kilisedeki İsa Mesih ve Meryem Ana  heykelleri, bir haç ve mobilyalar yok edilmişti.

Episkoposlar konferansının genel sekreteri Episkopos Theodore Mascarenhas, verdiği demeçte , “Ülkede bazı şeylerin gidişatından biraz endişe duyuyoruz, hükümeti sorumlu tutmuyoruz, ancak bir şekilde yan ögelerin güçlendiğini düşünüyoruz ve bu ülke için iyi bir şey değil” diye konuştu.

Bu arada, Başepiskopos Bala, Başepiskoposluğundaki kiliseleri, rahipleri ve din adamlarını kilisenin temizlenmesi, tamiri gibi manevi faaliyetlerde bulunmak ve bunlara katılmaya çağırdı.

Başpiskopos Bala Ucanews’a verdiği demeçte, “kilisenin kutsallığına saygısızlık edildiği için tadilat gereklidir ve şapelin ve kutsal şeylerin onuru tamir  edilmelidir” dedi.

Hristiyan liderler, bu tür saldırılardan, sık sık Hindu yanlısı olan Bharatiya Janata Partisi’ni (BJP) 2014’te iktidara geldiğinden beri sorumlu tutuyor. Hindistan’ı Hindu bir ülke haline getirmek isteyen gruplardan birinin parçası olduğu söylenen BJP, Hristiyanların, Hinduizme kitlesel olarak dönüştürülmesi olayı hakkında sessiz kaldığı için eleştirildi.

Episkopos Bala, “Tüm toplumların dini mekanlarının ve her vatandaşın ve toplumun inançlarına göre, Tanrı’ya ibadet etme hakkının asi unsurlardan korunmasını sağlamak için siyasi liderlerimize sesleniyoruz “dedi. “Herkesin birbirlerinin dini düşüncelerine saygı göstermesi gerekiyor, neden birinin dini mekanına gidip zarar veriyorsunuz?” diye sordu.

Hindistan’da Hristiyan Zulüm 2016 raporuna göre yaklaşık 12 bin Hristiyan’ın cinayet, gözaltı, saldırı, tecavüz ve taciz gibi zulüm olaylarını yaşadığı vurgulanırken ayrıca raporda, 500’den fazla din adamının ve toplum liderinin yıl boyunca inançları nedeniyle saldırıya uğradığı belirtiliyor.

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi