26 Şubat 2021 Cuma

Hong Kong Kiliseleri, Demokrasiyi Savunmaya Çağrıldı

Bir pastörün oğlu ve demokrasi yanlısı kampanyacı, Hong Kong kiliselerini bölgedeki özgürlük mücadelesi için ayağa kalkmaya ve üzerlerine düşeni yapmaya çağırdı.

Samuel Chu

Şemsiye Hareketi’nin kurucularından biri olan Rev Chu Yiu-ming’in oğlu Samuel Chu, Hong Kong kiliselerinin demokrasi mücadelesinde geri kaldığını söyledi. Union Chapel Kilisesi tarafından düzenlenen online seminerde konuşan Chu, Hong Kong kiliselerinin bir tavır almaktan kaçındığını ve inançlarını siyasi olarak test etme konusunda isteksiz olduğunu belirtti.

Chu, babası ve Kardinal Joseph Zen gibi birkaç kişi haricinde, kilisenin son birkaç yıldır demokrasi mücadelesinde etkisiz olduğunu ve bunun sonucunda kiliselerin devlet tarafından işgal edildiğini söyledi.

”Dayanışma bizi güçlü kılar”

Chu, Hong Kong Demokrasi Konseyi’ni yönettiği Washington DC’de yaşıyor ve geçen ay Hong Kong yetkilileri tarafından ‘ayrılığı kışkırtmak’ ve ‘yabancı güçlerle gizli anlaşmalar yapmak’ iddialarıyla suçlandı. Pazartesi gecesi seminerinde Chu, kiliselerin üzerlerine düşeni yapmasının önemli olduğunu, çünkü baskıların sadece Hong Kong ile sınırlı olmayacağını söyledi.

Benedict Rogers

Chu, ‘‘Çin’in geri kalanı burada tehlikede’’ sözüyle uyarıda bulundu ve demokrasi hareketi yeraltına doğru ilerledikçe kilisenin hareketi canlı tutmada öneminin daha hayati olacağını belirtti. Chu, pastörlerin geçen yılki demokrasi yanlısı protestolara katılımının kilisede bir miktar değişiklik gösterdiğini, ancak çok daha ileriye gidilmesi gerektiğini söyledi.

Christian Solidarity Worldwide Doğu Asya Ekip Lideri ve Hong Kong Watch Başkanı Benedict Rogers, Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya gibi demokratik ülkelerin insan haklarını ihlal eden Pekin ve Hong Kong yetkililerine yönelik yaptırımlarda bulunması gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportuna sahip olanlara vatandaşlık teklifi götürmesinin çok önemli olduğunu belirten Rogers, Birleşik Krallık Hükümeti’ni genç aktivistlere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı. ‘‘Onlar en savunmasız olanlar’’ sözüyle uyarıda bulunan Rogers, İngiltere’nin Hong Kong ile tarihsel bağları ışığında hareket etmek gibi ahlaki bir yükümlülüğü olduğunu, aynı zamanda Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu uyarınca yasal bir sorumluluğu olduğunu belirtti. Rogers, ‘‘Hong Kong özgürlük mücadelesinde yeni bir cephe hattı. Bu sadece onların hakları ve özgürlükleri için bir savaş değil. Bu, zorbalığa ve baskıya karşı özgürlük mücadelesi. Çin rejiminin Hong Kong’a yaptıklarına göz yumulursa sıradaki hedef Tayvan olur ve ilerde biz de olabiliriz’’ açıklamasında bulundu.

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi