20 Ağustos 2022 Cumartesi

Hong Konglu Aktivist, İnanç Özgürlüğü’nün Tehlikede Olduğunu Söylüyor

Hristiyan inanç özgürlüğü aktivisti, Hong Kong’daki endişelerini dile getirdi.

Geçtiğimiz Cuma günü, İngiltere’nin eski koloniyi Çin’e geri vermesinden bu yana 25 yıl geçti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 25. yıldönümünü kutlamak için iki yıldan fazla bir süre sonra Çin anakarası dışındaki ilk ziyaretini Hong Kong’a yaptı.

Kutlama sırasında yaptığı konuşmada Xi, “bir ülke, iki sistem” formülünün Çin’in “kapsamlı yargı yetkisi” altında başarılı olduğunu söyledi. Konuşması, Hong Kong Watch’ub kurucu ortağı Benedict Rogers tarafından eleştirildi. 

Premier Christian News’a şu eleştirilerde bulundu: “Ondan beklenebilecek türden bir konuşma ve propagandaydı. Çin tarafı hâlâ bir ülke, iki sistem ve özerkliğe sahip Hong Kong ve Hong Kong’un Çin’e iade edildiği anlaşma olan Sin/o İngiliz Ortak Deklarasyonu’ndaki tarafını onurlandıran Hong Kong’a bağlı kalmaya çalışıyor. Bunların hiçbiri doğru değil. Şimdi Çin, Hong Kong’un özgürlüklerini ve özerkliğini tamamen ortadan kaldırdı, ancak hala tüm bunlar öyleymiş gibi yapmaya çalışıyorlar.”

Rogers, Premier Hong Kong’un ulusal güvenlik yasası nedeniyle artık bir polis devleti haline geldiğini sözlerine ekleyerek şunları söyledi: “Büyük medya açısından, bağımsız medya kalmadı. Protesto özgürlüğü yok. Akademik özgürlük artan bir baskı altında. Artık okullarda Çin Komünist Partisi’nin tarih versiyonunu vermek için tarihin açıklamalarını değiştiren ders kitapları var. Hong Kong, Asya’daki en özgür ve en açık toplumlardan biri olmaktan çok hızlı bir şekilde tam bir polis devleti haline geldi.”

Çin ve Hong Kong, kentin gelişebilmesi için yasanın “kaostan düzeni geri getirdiğini” söyleyerek suçlamaları reddediyor.

Rogers ayrıca, eski polis şefi John Lee’nin Hong Kong’un yeni baş yöneticisi Carrie Lam’ın yerine yemin etmesiyle “önümüzde karanlık günler olabilir” diyerek dikkat çekti.

Rogers, eski polis şefi John Lee hakkında “Temelde polislik ve güvenlik dışında hiçbir hükümet deneyimine sahip değildi. 35 yıl boyunca polis memuru olarak görev yaptı ve daha sonra hükümette, Güvenlik Bürosu’nda görev yaptı, ancak son 12 ayda hükümette baş sekreter olarak iki numara olarak görev aldı” yorumu yaptı.

İnanç özgürlüğünün pek yakında gidebileceğini öngören Rogers, Hristiyanları, Hong Kong için dua etmeye çağırdı. “Bence Hong Kong halkı ve onların güvenliği, bilgelik ve cesaret kazanmaları için dua etmeliyiz. Hapistekiler için dua edin, çoğu Hıristiyan olan yaklaşık 800 siyasi mahkum var. Hapse atılanların çoğu Hristiyan. Onlar Hristiyan oldukları için hapse atıldı. Bu yüzden onlar için dua etmeliyiz” dedi.

Sözlerini şu şekilde bitirdi: “Hong Kong’da din veya inanç özgürlüğünün bir sonraki hedef olacağını düşünüyorum. Şimdi basın özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü, protesto özgürlüğünü ve toplanma özgürlüğünü ortadan kaldırdılar. Kilise’nin artan bir hedef haline geldiğine dair işaretler var. Bu yüzden bence bu konular için dua edin ve belki de mucizevi bir şeyin değişmesi için dua edin. Hong Kong’un değişmesi için Pekin’deki rejimin durumunda olan kalplerin ve zihinlerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum.” (Premier Christian)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi