9 Mart 2021 Salı

Hristiyan Çift, Evlat Edinmeye Uygun Bulunmadı

Article 18 adlı zulüm gözlemcisi, İranlı Hristiyan bir çiftin ev kilisesine katılmaları nedeniyle evlat edindikleri çocuğu devlete vermek zorunda kalacaklarını bildirdi.


Sam Khosravi ve Maryam Falahi, Lydia adlı çocuğa iki yıl ebeveynlik yaptıktan sonra, çiftin evlat edinmeye uygun olmadıklarına karar verildi. Yargıç Muhammad Hassan Dashti, Lydia’nın Müslüman bir çocuk olduğunu ve bu nedenle sadece Müslüman bir evde yetişmesi gerektiğini söyledi. Dashti ayrıca, yürümeye başlayan çocuğun geleceğinin belirsiz olduğunu ve sağlık sorunları nedeniyle başka bir ailenin onu evlat edinme ihtimalinin olmadığını da kabul etti. Çocuk sahibi olamayan Sam ve Maryam, Lydia’yı geçici olarak aldılar.

Hristiyan çift, ikinci bir itirazda bulunacak. Lydia’nın sağlık durumunun kötü olması ve ailesiyle duygusal bağı nedeniyle evlat edinilmesine izin verildi. Dashti, çifte kendini yakın hissetmesine rağmen, evlat edinmelerinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. ‘‘13 yıllık evliliklerinde evlerine ışık ve sıcaklık getirecek bir çocukları olmadı’’ dedi.

Mansour Borji

Article 18’in Savunuculuk Direktörü Mansour Borji’ye göre, bu tür bir dil yargıcın kararında başka bir seçeneği olmadığını gösteriyor. Borji, ‘‘Bu cümle hâkimin kararsızlığını ve İstihbarat Bakanlığı tarafından baskı altında olduğunu açıkça gösteriyor. Hristiyanları ilgilendiren davalarda yargının bağımsız olmamasına ilişkin açık bir örnek’’ ifadelerinde bulundu.

Karar, çiftin bazı zorluklar yaşamasından yaklaşık bir ay sonra geldi. Kilise üyesi ve Hristiyan eserlere sahip olmakla suçlanan Sam, bir yıl hapis ve iki yıl sürgün cezasına çarptırıldı. Çift ayrıca iş yerlerinden uzaklaştırıldı. Temyiz başvuruları reddedilirse otelcilik sektöründe çalışan Sam ve 20 yıldır hastanede görevli olan Maryam’ın iş yaşamlarına geri dönmeleri engellenecek. Maryam ayrıca dört aylık maaş karşılığı para cezasına çarptırıldı.
Borji, ‘‘Kutsal Kitap ve Hristiyan sembolleri bulundurduğu gerekçesiyle bu çifti hapse mahkûm etmek, İran’da hiç kimse inançları nedeniyle hapse atılmaz sözünü geçersiz kılıyor. Bu insanlar devlete karşı propagandada veya ulusal güvenliği tehdit edecek bir harekette bulunmadı. Yine de haksızlığa uğradılar’’ açıklamasında bulundu.

Christian Post, İran’da Hristiyanlara yönelik zulmün yaygın olduğunu, İran’da yer altı kilisesine katılanlar hapis cezasıyla yüzleşebileceğini belirtiyor. Open Doors’a göre, yaklaşık bir yıl içinde en az 169 Hristiyan tutuklandı. (CHL)

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi