23 Mart 2023 Perşembe

Hristiyan Gençler, İskenderun’da Bir Araya Geldi

Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde yaşayan Hristiyan Gençler, İskenderun Katedrali’nde gerçekleştirilen ‘Hristiyan Gençliği Buluşmaları’nda yeniden bir araya geldi. İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilen buluşma, 5 günlük kampın ardından son buldu.

Daha önce Aziz Petrus ve Aziz Pavlus Bayramı vesilesiyle Haziran ayında, İsa Mesih’in Aziz Petrus’a ve diğer havarilere yönelttiği “Ardımdan Gel!” çağrısı ile İskenderun’da bir araya gelen Hristiyan gençler, İsa Mesih’in Aziz Pavlus’a görünmesinin anıldığı günlerde yeniden İskenderun’da buluştular.

Hristiyan Gençliği buluşmasına, Hatay’dan İskenderun ve Antakya’nın yanı sıra Mersin, Adana, Trabzon, Samsun ve Ankara’dan katılımlar olurken, gençlerin arasında ayrıca Türkiye’de yükseköğrenim gören bazı Afrikalı öğrenciler de yer aldı.

Gençlik buluşmalarına büyük önem verdiklerini aktaran Anadolu Havarisel Vekilliği ve Episkoposluğu Genel Vekili Peder Antuan Ilgıt; “Anadolu Havarisel Vekilliği olarak, Türkiye sathında oldukça büyük bir alan sorumluluğumuz altındadır. Bütün bu coğrafi alan içerisinde de birbirlerinden uzak şehirlerde yaşayan cemaatimiz gençleri ile ilgilenmek önem verdiğimiz bir konudur.

Nitekim ben gençlerimizi Kilisemizin geleceği ve teminatı olarak görüyorum. Onları odak noktasına almayan hiçbir faaliyetin ya da geleceğe dair projenin, verimli sonuçlar taşımayacağına inanıyorum. Bu itibarla Episkoposumuz Paolo Bizzeti’nin de arzusu üzerine, Anadolu Havarisel Vekilliği gençlerinin sorumlusu olarak her sene 2 ya da 3 büyük ölçekli Gençlik Buluşması gerçekleştirmeyi arzu ediyorum” diye konuştu.

Anadolu’nun farklı yerlerinden gelerek İskenderun’da buluşan gençler, gerçekleştirilen 5 günlük kamp sürecinde 22 Ocak’ta Tarsus Kilisesi’nde, İsa Mesih’in Aziz Pavlus’a görünmesinin anıldığı Kutsal Ayine de iştirak ettiler.

Gençlik Buluşmasının finali de gerçekten harika oldu. Katılımcı gençler azizler hakkında gruplar halinde yaptıkları skeçlerle eğlenceli dakikalar geçirdiler. İlahiler ve dans gösterileri de bu kutsal buluşmanın finaline apayrı renk kattı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

TBMM’den Hatay için ‘Roma Şehri’ Hamlesi

Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören tarihi eserlerin nasıl ayağa kaldırılacağına ilişkin çalışmalar yürütürken,...

Afganistan’da Deprem: Ölü ve Yaralılar Var

Afganistan'ın Hindikuş bölgesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Pakistan ve Hindistan'ın çeşitli şehirlerinde de hissedilen depremde ilk...

Birleşik Krallık’ta Kiliseler Hedefte

İngiltere'nin Bath kentindeki birçok kilise, vandalların saldırısına uğradı. Özellikle kiliselerin çatısına saldıranlar, ciddi miktarda maddi hasara yol...

İsrail’de Kral Darius’un Adını Taşıyan 2500 Yıllık Yazıt Bulundu

İsrail'de Kral Darius'un adının yazılı olduğu 2.500 yıllık bir çanak çömlek parçası keşfedildi.Büyük Darius olarak da bilinen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi