8 Aralık 2022 Perşembe

Hristiyan Kadın Katledildi

Nijerya’nın Plateau eyaletinde Fulani çobanları 27 Ağustos Cumartesi günü, kilise binasını temizleyen Hristiyan bir kadını katletti. 

Lyop Dalyop adlı kadın, akşam saatlerinde silahlı militanlar tarafından tuzağa düşürüldüğünde Bangai köyündeki Christ in Nations Kilisesi’nin (COCIN) temizliğini yapıyordu. Haziran ayında şüpheli Fulani çobanları, Chaha köyünde bir Hristiyan’ı vurarak öldürdü ve iki kişiyi de yaraladı. Militanlar kısa bir süre sonra Vwang Bölgesindeki köye saldırdı.

24 yaşındaki Stephen Gyang vurularak öldürülürken, Isaac Gyang ve COCIN’den Rev. Davou Ishaya John yaralandı. Terör örgütünün pastöre ve Gyang’a saldırdığı ve Gyang’ın kardeşi Stephen Gyang’ın yaralıları hastaneye götürmeye çalıştığı sırada vurularak öldürüldüğü bildirildi. COCIN Cemaat Hizmetleri (CCM) koordinatörü Rev. Moses Gonam, Plateau eyaletindeki saldırıların COCIN’i altı çalışanını bölgeden çekmeye zorladığını söyledi.

COCIN, bölgede artan güvensizlik nedeniyle Kyamsangi’deki çalışanlarını geri çekti. Kuzey Nijerya’daki kilise görevlilerinin çoğunun tehlike ve zulümle karşı karşıya olduğunu söyleyen Gonam, ‘‘Müjdecilerimizin çabaları ve güvensiz bir ortama rağmen hizmet etme arzuları sayesinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam ettik’’ dedi.

Birleşik Krallık’ın Tüm Partili Parlamentolar Uluslararası Özgürlük veya İnanç Grubu’nun (APPG) yakın tarihli bir raporuna göre, Nijerya ve Sahel’de sayıları milyonları bulan ve birçok farklı soydan yüzlerce klandan oluşan Fulani militanları, genellikle katı dini kurallara bağlılar. APPG raporunda, ‘‘Boko Haram ve ISWAP ile karşılaştırılabilir bir strateji benimsiyorlar. Hristiyanları ve Hristiyan kimliğinin güçlü sembollerini hedef alma konusunda niyetlerini açıkça gösteriyorlar’’ ifadesi yer aldı.

Nijerya’daki Hristiyan liderler, Fulani çobanların Nijerya’nın Orta Kuşağı’ndaki Hristiyanlara yönelik saldırılarının ve Hristiyanların topraklarını zorla ele geçirme arzularının, sürülerini devam ettirmeyi zorlaştırdığından kaynaklandığına inandıklarını söyledi.

Open Doors’un 2022 Dünya İzleme Listesi raporuna göre Nijerya, geçen yıl (1 Ekim 2020 – 30 Eylül 2021) inançları nedeniyle öldürülen Hristiyan sayısı önceki yıla kıyasla 3.530’dan 4.650’ye yükseldi. Rapora göre, kaçırılan Hristiyanların sayısı da önceki yıla kıyasla 990’dan 2.500’e çıkarak ülkedeki en yüksek seviyeye ulaştı. Saldırıya uğrayan kilise sayısında ise 470 vakayla Çin’i takip etti. 

Nijerya, Open Doors’un Hristiyan olmanın en zor olduğu 2022 Dünya İzleme Listesi’nde 9. sıradan 7. sıraya yükseldi. (CHL)

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Kilise Kalıntıları 30 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktı

Skepsis Antik Kenti'nde hamam ve kilise kalıntıları 30 yıl sonra tekrar ortaya çıktı.Çanakkale'de çok sayıda su kaynağını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi