31 Temmuz 2021 Cumartesi

Hristiyan Kasabasına Irkçı Saldırı Gerçekleşti

İsrail’in Kuzey Bölgesi’nde bulunan çoğunlukla Arami Hristiyanların yaşadığı Jish kasabasında, Hristiyanlara ait araçların lastikleri kesilmiş halde bulunurken, araçlarda ve binalarda nefret içerikli yazılar görüldü. Güvenlik görüntülerinde, arabaların lastiklerini kesen 3 kapüşonlu şüpheli görülüyor. CBN News, 150’den fazla otomobilin hasar gördüğünü bildirdi.

Bölgedeki Arami Hristiyanlardan biri olan Shadi Khalloul, CBN News’e verdiği demeçte, ‘‘Sabah çocuklarımı okula götürmek için 7’de uyandım ve dışarıda sesler duydum. Ne olduğunu görmek için gittim. Babamı ve diğer komşularımı arabalarının yanında üzgün şekilde gördüm ve birilerinin lastikleri kestiğini söylediler’’ dedi.

Üç şüpheli ayrıca bazı arabaların üzerindeki Davut Yıldızı’nı spreyle boyayarak, binalara nefret içerikli yazılar yazdı. ‘Yahudiler uyanıyor, asimile olmayı bırakıyor’ yazılı grafitiler görüldü.

Polis, kasabanın Yahudi aşırılık yanlıları tarafından hedef alındığına inanıyor. Jish konsey başkanı Elias Elias gazetecilere verdiği demeçte, bölge sakinlerinin aşırılık yanlılarıyla ilk kez karşılaşmadığını söyledi. Khalloul ise, bu saldırının 18 ay içinde üçüncü saldırı olduğunu söyledi.

Khalloul, ‘‘Bazıları ya saldırganlar geri dönüp evinizi ve arabanızı yakarsa veya ateş ederse. Şimdi lastiklerinizi kesiyorlar, ya daha kötüsünü yaparlarsa diye soruyor. Bu saldırganlara herhangi bir terörist gibi davranılmalı ve ders alabilmeleri için hapse atılmalı’’ diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Jish kasabasında çoğunlukla Hristiyanlar yaşasa da, Arap Müslümanların da yaşadığı bir bölge. Khalloul, Müslüman komşularla barış içinde yaşadıklarını söyledi.  

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, olayla ilgili açıklama yaparak, saldırganların bulunarak adalete teslim edileceğini söyledi. Netanyahu, “Vatandaşlarımıza yönelik herhangi bir saldırıyı asla kabul etmeyeceğiz” diyerek uyardı. (CHL)

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi