3 Mart 2021 Çarşamba

Hristiyan Kız Çocuğu Hariç Nijerya’da Kaçırılan Tüm Çocuklar Bırakıldı!

International Christian Concern (ICC) , Boko Haram’ın 19 Şubat’ta Nijerya’da kaçırdığı Dapchi kız öğrencilerinden biri hariç hepsini serbest bıraktığını söyledi. Serbest bırakılmayan kız, gruptaki tek Hristiyan. Adı Leah Sharibu ve sadece 15 yaşında.

Kızlar, Dapchi kentindeki bir törenle Boko Haram tarafından serbest bırakıldı. Terör örgütü Nijerya hükümeti ile anlaşmaya varması üzerine 21 Mart’ın ilk saatlerinde, dokuz kamyonla şehre gitti ve kız kaçırma sırasında ölen beş kişi ve Sharibu hariç tüm kızları iade etti.

Serbest bırakılan kızlardan biri THE PUNCH’a verdiği röportajda , “Bir kız, Leah, hala onlarla [Boko Haram],  birlikte çünkü o bir Hristiyan. ” dedi.

Leah’ın kederli babası Nata Sharibu, bir Nijeryalı radyo istasyonu olan RayPower 100.5’e : “Ona serbest bırakılması dininden dönme seçeneğini sundular, ama o asla Müslüman olmayacağını söyledi.” dedi.

Chibok’da 276 kız öğrencinin kaçırılmasının ardından yaklaşık dört yıl geçti. Bugün, bu olayda kaçırılan 100’den fazla kız öğrenci hala kayıp. Chibok kızlarının büyük çoğunluğu Hristiyandı. Bu olayın ardından Dapchi, Borno ve Yobe eyaletlerindeki tüm yatılı okullar öğrencileri korumak için kapatıldı. Bu, ismi “Batı eğitimine yasak” anlamına gelen Boko Haram’ın ana hedeflerinden biridir.

ICC’nin Afrika Bölge Direktörü Nathan Johnson, “Bu kızların ailelerine yeniden katılmalarından dolayı gerçekten çok sevinçliyiz. Ancak Leah’ın da geri döndüğünü görmek istiyoruz. Bu hareket, terör örgütünün Hristiyanları gerçekten sindirmeye çalıştığını gösterdi. Nijerya hükümetinin, Leah ve Chibok’tan bu yana kayıp olan kızların serbest bırakılmasını sağlamak için çabucak harekete geçmesini istiyoruz. ” diye belirtti.

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

SAT-7 Plus, Dünya Çapında Kullanıma Hazır

Orta Doğu’nun ilk isteğe bağlı Hristiyan video yayın hizmeti olan SAT-7 PLUS, artık çevrimiçi (online) olarak dünya...

Ermeni Kilisesi’nde, ‘Kaybolan Oğul’ Haftası Gerçekleşti

Ermeni kiliselerinde, Büyük Oruç dönemi "Arevakal" (Gündoğumu) ve "Hısgum" (İstirahat) dualarına devam edildi. 28 Şubat Pazar günü...

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kiliselerin Kapatılmasını Kınadı

Cezayir Hükümeti'ne Aralık 2020'de üç Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) sözcüsü tarafından gönderilen mektup kamuoyuna açıklandı....

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi