8 Aralık 2022 Perşembe

Hristiyan Kurumdan Myanmar’a Çağrı: “Eski İngiltere Büyükelçisini Serbest Bırakın”

Bir Hristiyan örgüt, eski İngiltere büyükelçisi Vicky Bowman ve kocasını serbest bırakması için Myanmar’a çağrıda bulundu.

Bowman, 2002’den 2006’ya kadar Birleşik Krallık’ın Myanmar büyükelçisi olarak görev yaptı Myanmar Sorumlu İş Merkezi’ni yöneten Bowman, vize kurallarını çiğnediği iddiasıyla 24 Ağustos’ta kocası Htein Lin ile birlikte tutuklandı. Sanatçı ve bir aktivist olan kocası, ona yardım etmekle suçlandı.

Birer Yıl Hapis Cezası

Yangon’daki Insein hapishanesinde tutulan Bowman ve eşinin mahkemesi 6 Eylül’de görüldü.

İngiltere’nin Myanmar nezdindeki eski büyükelçisi Vicky Bowman ile aktivist ve sanatçı eşi Htein Lin’in göçmenlik yasasını ihlal ettikleri gerekçesiyle birer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Christian Solidarity Worldwide’ın (CSW) Doğu Asya kıdemli analisti Benedict Rogers, Vicky Bowman ile eşi Htein Lin’in Myanmar ordusunun bir tehdit veya rejim eleştirmeni olarak algıladığı herkese yönelik yaygın ve devam eden baskının bir parçası olarak açıkça hedef alındıklarını belirtti. Son 18 ayda Myanmar ordusu muhaliflere, siyasi liderlere, demokrasi yanlısı aktivistlere ve diğer muhaliflere acımasız bir baskı uyguladığını da sözlerine ekledi.

Rogers, Bowman ve Lin’in “derhal ve koşulsuz serbest bırakılması” çağrısında bulundu.

“Eski bir büyükelçiye bu şekilde davranabilmeleri gerçeği, şüphesiz daha az tanınan aktivistlere ve Myanmar’ın sıradan vatandaşlarına yönelik korkunç muamelelerinin bir göstergesidir” dedi ve ekledi:

“Uluslararası toplum buna göz yummamalı; Myanmar ordusuna ve işletmelerine karşı kapsamlı ve koordineli yaptırımlara duyulan ihtiyaç açık.” (Christian Today)

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Kilise Kalıntıları 30 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktı

Skepsis Antik Kenti'nde hamam ve kilise kalıntıları 30 yıl sonra tekrar ortaya çıktı.Çanakkale'de çok sayıda su kaynağını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi