20 Nisan 2021 Salı

Hristiyan Mülteciler Müjdenin Yayılmasında Büyük Etken

Polonya Ortodoks Kilisesi’nin Başepiskoposu, Hristiyan mültecilerin Avrupa’da Hristiyanlığın yayılmasına vesile olduklarını belirtti.

Polonya Ortodoks Kilisesi Başepiskoposu Sawa’nın Ria News’e vermiş olduğu röportajda, “Ortadoğu’dan gelen Hristiyan mülteciler, insanların Hristiyan hayatına karşı ilgisini arttırıp, kendilerine ev sahipliği yapan ülkelerde Hristiyanlığın ülke çapında onaylanmasında da büyük katkı sağlıyorlar” açıklamasında bulundu.

Başepiskopos Varşova Sawa “Sıkıntılardan kaçıp başka ülkelere sığınan Hristiyan mülteciler gittikleri yerlerde bir araya gelip ibadetlerini yerine getirmeye devam ediyor” dedi.

Başepiskopos, batı Hristiyanlığının köklerinden çok uzaklaştığını çevredeki fikir ayrılıklarından dolayı insanların kiliseye ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

 Başepiskopos Sawa, “2. Dünya savaşından önce Ortadoğu’da Ortodoksluk yoktu ama şimdi var ve gün geçtikçe daha çok yayılıyor. Sıkıntılardan kaçıp başka ülkelere sığınan Hristiyan mülteciler gittikleri yerlerde bir araya gelip ibadetlerini yerine getirmeye devam ediyor ve diğer insanlara da Ortodoksluğu tanıtmış oluyorlar. Daha önce Brüksel’de bir topluluğumuzun olacağı hiç aklımıza gelmezdi fakat şimdi var” dedi.

Başepiskoposun sözlerine göre, Batı Hristiyanlığı köklerinden çok uzaklaştı, çevredeki fikir genişliğinden dolayı insanlar muhafazakarlığa ilgi duymaya başladı, bu da Ortodoks Kilisesi için büyük bir şans çünkü insanlar günümüzde aradıklarını artık Kiliseye gelerek buluyorlar.(Olga Daşcinscaia)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi