15 Mayıs 2021 Cumartesi

Hristiyanlar Evlerine Geri Dönemezse Savaş Kaybedilebilir

Katolik bir yardım kuruluşu, IŞİD terör örgütüne karşı kazanılan zaferlere rağmen dünya liderleri yardım etmezlerse, IŞİD’in Irak ve Suriye’deki Hristiyan nüfusunu yok edebileceğini söyledi.

Sosyal yardım müdürü Edward Clancy, Çarşamba günü The Christian Post’a verdiği demeçte, “Ortadoğu’daki birçok ülkede Hristiyan nüfusunda ciddi düşüşler gördük, Irak’taki yerli Hristiyanların yüzde 80’ini kaybettik. Suriye, yüzde 50 kaybedebilirdi. Nüfus kaybı ve çok düşük doğum oranı Hristiyan toplumlara büyük baskı uyguluyor” dedi.

Askeri güçler, grubun “başkenti” olduğu kabul edilen Suriye’deki Rakka gibi önemli şehirlerde IŞİD kalelerini geri almayı başardılar.

Grup, ACN’in 2015-2017 tarihli “Zulüm gören ve Unutulan” raporunda, Hristiyanlara uygulanan zulmün en üst seviyelere ulaştığını söyledi. Yine de birçok Hristiyan ailenin askeri güçlerin IŞİD’i dışarı püskürtmesiyle evlerine dönmeyi başardığını söyledi. Hristiyanların korkunç talihsizliklerle karşılaştıklarında, büyük mucizeler yaşadığını bilerek teselli bulduklarını belirtti.

Ortadoğu’daki kilise liderleri, kendilerini uluslararası toplum tarafından “unutulmuş” hissettiklerini belirttiklerini söyleyen Clancy, “Yardımımıza ihtiyaç duyuyorlar. Bu, sadece aileleri geri getirmek için mülkiyet haklarını garanti etmekten daha fazla bir şeydir. Bu halkın atalarından kalan kasabalarına ait olduklarını ve hak ettiklerini söylemekten çekinmemeleri önemlidir. Onlar desteklenmeyi ve korunmayı hak ediyorlar “diye belirtti.(CHL)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi