27 Eylül 2022 Salı

Hristiyanlar, Sığınma Talebinde Bulundu

Zulümden kaçan bir grup Çinli Hristiyan, Güney Kore’ye sığınma talepleri reddedilince Tayland’a gidebilmek için mücadele ediyor.

60 Çinli Hristiyandan oluşan Shenzhen Holy Reformed Kilisesi, 2019’da dini zulümden kaçmak için ülkeyi terk ettiklerini söyledi. Yıllardır kilisesi yasadışı kabul edilen pastör Pan Yongguang, ‘‘Siyasi baskı artıyor ve zulüm giderek şiddetleniyor. Çocuklarımıza Kutsal Kitap’ı öğretmemizi istemediler ve çocukların kiliseye gitmelerini yasakladılar. Bu bizim inancımıza ve vicdanımıza aykırıydı’’ dedi.

Pastör, yetkililer tarafından sürekli sorgulandığını ancak 2019 yılında cemaatinin yoğun bir baskı altında kaldığını sözlerine ekledi. Kilise cemaatinden Nie Yunfeng, ‘‘O zamanlar, işler düzeldikten sonra dönebileceğimizi düşünmüştüm. İşlerin bu kadar kötüye gideceğini hiç düşünmemiştim’’ dedi.

Bu haftanın başlarında, Mayflower Kilisesi ismini kullanan bir grup, Tayland’a sığınmak için Bangkok’taki Birleşmiş Milletler mülteci ofisine başvurdu. Daha önce Güney Kore’ye başvuran grubun talebi reddedildi. Hükümet istatistikleri, geçen yıl sığınmacıların yüzde 1’inden daha azına sığınma hakkı verildiğini gösteriyor. 

Polisin takibinden korkan Hristiyanlar, Bangkok’un her yerine dağılmış durumda. Yongguang, kendisinin ve cemaatinin takip edildiğini, taciz edildiğini ve tehditlere maruz kaldığını söyledi. Kilise üyelerinden Nie Yunfeng, ‘‘Ailemi bularak onları korkuttular. Geri dönmemiz ve inancımızı terk etmemiz için baskı yaptılar. Babam, yaşanan karmaşanın Hristiyan olmamdan kaynaklandığını söyledi’’ dedi.

Associated Press, yetkililere kiliseyi araştırma emri verildiğine dair kanıtlar buldu. Yetkililer pastörün erkek kardeşini, kız kardeşlerini ve annesini yakalayarak, kendisini ‘yabancı güçlerle gizli anlaşma yapmakla’ ve ‘devlet gücünü yıkmakla’ suçladı.

ABD’deki kiliselerin, inanlıları ülkeye getirmek için çalıştığı bildirildi. Freedom Seekers International’ın başkanı ve kurucusu Deana Brown, ülkeye geldikleri takdirde ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi. Gidecekleri ülke belli olana dek, grup işsiz ve evsiz kalmaya devam edecek, ancak inançsız değil. 

Kilise ihtiyarı Xie Jianqing, ‘‘Çocuklarımızın geleceğini düşünüyoruz. Eğitimlerini Komünist Parti’nin eline bırakmayı ve Tanrı’ya sırt çevirmeyi reddediyoruz. Çocuklarımızın kiliseye devam edebilmesi ve Tanrı’yı tanıyabilmesi için bu bedeli ödemeye hazırız. Gelecekte neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz, ancak Tanrı’ya güveniyoruz. Biz yol gösterecektir. O’nun planları ve işleri her zaman en iyi olandır’’ dedi. (CBN)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi