25 Şubat 2021 Perşembe

Hristiyanlar Zulümle Yüzleşmeye Devam Ediyor

Nepal’deki zulüm, Hristiyan nüfusu için giderek artan bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Global Press Journal kısa süre önce bu zulmün güncel bir örneği olan Pastör Hari Tamang’ın hikâyesinin anlatıldığı bir makale yayınladı.

Pastör Hari Tamang

Çocuklara barınma imkânı sağlayan Pastör Tamang, çocuk kaçakçılığı ile suçlandı. Pastör, kaçakçılık suçlaması düşürülmesine rağmen yıllar sonra çocukları din değiştirmeye zorlamakla suçlanıyor.

Nepal yasaları, kişinin inancını yaşamasına izin verse de yasalar gereğince din değiştirmek kesinlikle yasak. Bu durum toplum içinde gerilime neden olmaktadır. Nepal’deki Hristiyan topluluğu, inançlarını paylaşmaya çağrıldıklarını söylüyor, ancak İsa Mesih’i takip etmeyi seçmenin kimseye zorlanacak bir şey değil, bireysel bir seçim olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, ülkedeki Hristiyan topluluğu başkalarını din değiştirmeye zorlamakla suçlanıyor.

Nepal’de Hristiyanlığın hızla büyümesiyle birlikte, Pastör Tamang’ınkine benzer durumlar daha sık yaşanmaya başladı. Hak savunucuları, ülkedeki Hristiyanların sayısının 2 ila 3 milyon arasında olduğunu ve Nepal nüfusunun her zamankinden daha büyük bir kısmını oluşturduğunu tahmin ediyor. Ülke genelinde kilise sayısı ise 10-12 bin arasında.

Komşu Hindistan’da, benzer din değiştirme karşıtı yasalar ülke genelinde çeşitli cezalarla uygulanmaktadır. Bununla birlikte Hindistan, dini azınlıklara zulmetme konusunda başı çekiyor. Bu, ağırlıklı olarak Hinduların yaşadığı Nepal’de benzer eylemlere teşvik eden bir durum.

Kilise ayrıca Nepal genelindeki ihtiyaç sahiplerine önemli miktarda yardımda bulunuyor. Bu durum yerel yetkililerin ve bunu bir din değiştirme hilesi olarak gören dindar Hinduların şüphelerini artırıyor. Diğer bir deyişle, Kilise’nin yardım faaliyetleri şüpheyle karşılanıyor.

Yaşananlardan bağımsız olarak, Kilise hizmetine devam ediyor. Hristiyanlar, yoksullara yardım etme ve hizmet etme konusundaki öğretileri yerine getirdiklerini savunarak, kimseyi din değiştirmeye zorlamadıklarını dile getiriyor. Çünkü Hristiyanlar için inancını özgürce yaşamak, tam olarak bunu yapmak demek. (Persecution.org)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi