28 Kasım 2022 Pazartesi

Hristiyanlara Evini Açtığı İçin Saldırıya Uğradı

Doğu Uganda’da 83 yaşındaki Hristiyan bir kadın, pastör kılığına girmiş iki aşırılık yanlısının saldırısına uğraması sonucu hastaneye kaldırıldı.

Harriet Namuganza, Iganga Bölgesi’ndeki dört yatak odalı evinde Hristiyanlığı benimseyen 18 ve 22 yaşındaki iki genci evinde ağırladı. Güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan gençlerden biri, maddi yardımda bulunmak isteyen kişinin, evi ziyaret etmek için aradığını belirtti. Akşam saatlerinde pastör olduğunu iddia eden bir kişinin kapıyı çaldığını söyleyerek, ‘‘Kapıyı açtığımızda dışarıda birkaç adam gördük. Hemen odalardan birine koşarak saklandık. Saldırganlar bizi bulamayınca ruhsal annemize yönelerek ona saldırdılar. Namuganza, kendisine zarar vermemeleri için saldırganlara yalvarsa da, onu tekmelemeye başladılar. İçlerinden biri ‘Onu bırakalım, diğer gençler için geri geleceğiz’ dedi. Saldırganlar gittikten sonra iki genç saklandıkları odadan çıktı’’ dedi.

Hristiyan gençlerden biri, ‘‘Saldırganların gittiğini anlayınca kapıyı kilitleyip hemen arkadaşlarımızı aradık ve ruhsal annemizi tedavi edilmesi için yakınlardaki bir hastaneye götürdük’’ dedi.

Bir bölge kaynağı, Namuganza’nın sırt, kaburga ve göğüs bölgesindeki yaralanmalar nedeniyle tıbbi tedavi gördüğünü ve Iganga’daki daha büyük bir hastaneye nakledildiğini söyledi.

Harriet ve eşi, 2010 yılında Iganga kasabasındaki bir müjdeleme etkinliğinde İsa Mesih’i kabul etti. Yerel bir kaynak, Namuganza ailesinin o zamandan beri Müjdecileri desteklediğini ve Hristiyanlığı benimsemeleri nedeniyle dışlanan veya saldırıya uğrayan kişileri evlerinde ağırladığını bildirdi. Namuganza, yerel bir pastörün isteğiyle 20 Mayıs’ta iki gence evini açmıştı. Gençlerin akrabaları İsa Mesih’i kabul etmeleri nedeniyle kendilerini cezalandırmak üzere takip ediyordu. Namuganza, sekiz çocuğundan beşinin hayatını kaybettiğini belirterek, ‘‘Çocuklar bana çok yardımcı oldular ve dört yatak odalı evimde onlarla birlikte yaşadılar’’ dedi.

Kaynaklara göre, bölge pastörü saldırıyı yerel yetkililere bildirdi ve Namuganza’nın durumu düzeldikten sonra, kendisiyle ve yerel başkanla dava açılıp açılmaması hakkında görüşecek. Öte yandan, pastör iki genci başka bir eve yerleştirdi.

Uganda anayasası, inanç özgürlüğünü teminat altına almasına rağmen, yaşlı kadına yönelik saldırı Morning Star News’in belgelediği ülkedeki Hristiyanlara yönelik birçok zulüm vakasının sonuncusuydu. (morningstarnews)

Ekümenik Patrik Bartholomeos’tan, Ukraynalılara Yardım

Ekümenik Patrik Bartholomeos, saldırılar nedeniyle evlerini kaybeden veya evlerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalılar için yardım elini...

Kilisede Evlenenlere Para Ödülü

İtalya'nın konuştuğu öneriİtalya'da Lig partisi milletvekilleri, Temsilciler Meclisi'nde sundukları yasa tasarısında, kilisede Katolik nikahıyla evlenecek çiftlere 20...

Yeni Peder Cimi Serkek, İskenderun Süryani Katolik Kilisesi’nde Ayin Gerçekleştirdi

İskenderun Mor Pavlos Süryani Katolik Kilisesi'nde geçtiğimiz hafta sonu bir ayin gerçekleştirildi. İstanbul’dan gelen Peder Cimi Serkek’in...

Düzce’de 5,9’luk deprem: Biri ağır 50 yaralı

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08'de İstanbul ve Ankara'da da hissedilen 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem başta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi