23 Ekim 2021 Cumartesi

Hristiyanlara Evini Açtığı İçin Saldırıya Uğradı

Doğu Uganda’da 83 yaşındaki Hristiyan bir kadın, pastör kılığına girmiş iki aşırılık yanlısının saldırısına uğraması sonucu hastaneye kaldırıldı.

Harriet Namuganza, Iganga Bölgesi’ndeki dört yatak odalı evinde Hristiyanlığı benimseyen 18 ve 22 yaşındaki iki genci evinde ağırladı. Güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan gençlerden biri, maddi yardımda bulunmak isteyen kişinin, evi ziyaret etmek için aradığını belirtti. Akşam saatlerinde pastör olduğunu iddia eden bir kişinin kapıyı çaldığını söyleyerek, ‘‘Kapıyı açtığımızda dışarıda birkaç adam gördük. Hemen odalardan birine koşarak saklandık. Saldırganlar bizi bulamayınca ruhsal annemize yönelerek ona saldırdılar. Namuganza, kendisine zarar vermemeleri için saldırganlara yalvarsa da, onu tekmelemeye başladılar. İçlerinden biri ‘Onu bırakalım, diğer gençler için geri geleceğiz’ dedi. Saldırganlar gittikten sonra iki genç saklandıkları odadan çıktı’’ dedi.

Hristiyan gençlerden biri, ‘‘Saldırganların gittiğini anlayınca kapıyı kilitleyip hemen arkadaşlarımızı aradık ve ruhsal annemizi tedavi edilmesi için yakınlardaki bir hastaneye götürdük’’ dedi.

Bir bölge kaynağı, Namuganza’nın sırt, kaburga ve göğüs bölgesindeki yaralanmalar nedeniyle tıbbi tedavi gördüğünü ve Iganga’daki daha büyük bir hastaneye nakledildiğini söyledi.

Harriet ve eşi, 2010 yılında Iganga kasabasındaki bir müjdeleme etkinliğinde İsa Mesih’i kabul etti. Yerel bir kaynak, Namuganza ailesinin o zamandan beri Müjdecileri desteklediğini ve Hristiyanlığı benimsemeleri nedeniyle dışlanan veya saldırıya uğrayan kişileri evlerinde ağırladığını bildirdi. Namuganza, yerel bir pastörün isteğiyle 20 Mayıs’ta iki gence evini açmıştı. Gençlerin akrabaları İsa Mesih’i kabul etmeleri nedeniyle kendilerini cezalandırmak üzere takip ediyordu. Namuganza, sekiz çocuğundan beşinin hayatını kaybettiğini belirterek, ‘‘Çocuklar bana çok yardımcı oldular ve dört yatak odalı evimde onlarla birlikte yaşadılar’’ dedi.

Kaynaklara göre, bölge pastörü saldırıyı yerel yetkililere bildirdi ve Namuganza’nın durumu düzeldikten sonra, kendisiyle ve yerel başkanla dava açılıp açılmaması hakkında görüşecek. Öte yandan, pastör iki genci başka bir eve yerleştirdi.

Uganda anayasası, inanç özgürlüğünü teminat altına almasına rağmen, yaşlı kadına yönelik saldırı Morning Star News’in belgelediği ülkedeki Hristiyanlara yönelik birçok zulüm vakasının sonuncusuydu. (morningstarnews)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi