21 Nisan 2021 Çarşamba

Hristiyanların Üçte Biri Online Kilise Hizmetlerine Katılmıyor

Barna tarafından yapılan bir ankette, Hristiyanların üçte birinin koronavirüs salgını döneminde kiliselerin online ibadet hizmetlerine katılmadığı görüldü.

Anket, katılımcıları online hizmetlerini yayınlayan Hristiyanlar, diğer kiliselerin online hizmetlerini yayınlayan Hristiyanlar ve kiliseye katılmayı bırakan Hristiyanlar olarak kategorize etti.

Y kuşağı (1981-1996 yılları arasında doğanlar) Hristiyanların yarısı son dört hafta içinde kiliseye katılmadıklarını belirtti. X kuşağı (1965-1980 yılları arasında doğanlar) Hristiyanların yüzde 35’i, Baby Boomer kuşağı (1946-1964 yılları arasında doğanlar) Hristiyanların ise yüzde 26’sı online ibadet hizmetlerine katılmadıklarını söyledi.

Barna raporunda, ‘‘Genç nesiller dijital rutinlere ve yeniliklere daha yakın olsa da, kurumlarla olan ilişkileri dijital kilise döneminde devam ediyor. Bu eğilimler kiliselerin gelecek kuşaklara ulaşmaya devam etmesinin önemini vurguluyor’’ ifadelerine yer verildi.

Ankette ayrıca salgın döneminde ibadet hizmetlerinin Hristiyanlar üzerindeki etkilerine de yer verildi. Koronavirüs salgını döneminde kiliseye katılmayı bırakan katılımcıların, devam eden akranlarına oranla daha endişeli oldukları görüldü. Ayrıca son haftalarda kiliseye devam etmeyen Hristiyanlar, kiliseye katılanlara oranla kendilerini daha sıkıntılı ve güvensiz hissettiklerini söyledi.

David Kinnaman

Barna Grup Başkanı David Kinnaman, Mayıs ayında yaptığı açıklamada koronavirüsün kiliseleri insanlara en iyi şekilde ulaşmak için değişiklikler yapmaya zorladığını belirterek, ‘‘Normale dönmüyoruz. İlginç bir ‘yeni normal’ süreceği yaşanacağını düşünüyorum. Aylarca hatta belki yıllarca sürecek derin aksaklıklar yaşanabilir’’ dedi. (CHL)

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi