7 Mart 2021 Pazar

Hurmüz ve Şimuni Diril İçin Cumhurbaşkanlığı’na Soru Önergesi

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Süryani köyü Mehre’de (Kovankaya) yaşayan 72 yaşındaki Hurmüz ve 65 yaşındaki Şimuni Diril’in geçtiğimiz yıl 11 Ocak’ta kaybolmuştu. Keldani çiftten Şimuni Diril’in cansız bedenini kaybolduktan 70 gün sonra 20 Mart 2020’de köye yaklaşık 800 metre uzaklıkta, çocukları tarafından ölü olarak bulunmuştu. 72 yaşındaki Hurmüz Diril’in akıbeti ise hâlâ bilinmiyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap’a bağlı Süryani köyü Mehre’de (Kovankaya) yaşayan ve 11 Ocak 2020’de eşi Şimuni Diril ile birlikte kaybolan Hurmüz Diril’den 405 gündür haber alınamıyor. 

Keldani çiftten Şimuni Diril’in cansız bedenini kaybolduktan 70 gün sonra 20 Mart 2020’de oğlu Kemal Diril tarafından evlerine 800 metre uzaklıkta dere kenarında bulunmuştu.

İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, bir yıldır kendisinden haber alınamayan Hurmüz Diril ve öldürülen Şimoni Diril’e ilişkin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle önerge verdi. Önergede, Diril çiftinin dosyasına getirilen gizlilik kararını hatırlatan Gülüm, gizlilik kararı nedeniyle ailenin bilgi edinemediğini söyledi.

Züleyha Gülüm’ün, Fuat Oktay’a yönelttiği sorular şöyle:

  • Hürmüz Diril ve Şimuni Diril kim/kimler tarafından kaçırılmıştır? Şimuni Diril cinayetine ve kaçırma olayına ilişkin kamuoyuna neden açıklama yapılmıyor?
  • Kaçırma olayının yaşanmasından kısa bir süre sonra savcılık tarafından soruşturmaya gizlilik kararı getirilmesinin gerekçesi nedir?
  • Bir yılı aşkın süredir kayıp olan Hürmüz Diril’in akıbeti nedir? Bulunması için arama çalışmaları yapılmakta mıdır?
  • 20 Mart 2020 tarihinde cansız bedenine ulaşılan Şimuni Diril cinayetine ilişkin soruşturma ne aşamadadır? Söz konusu cinayet neden aydınlatılmıyor?
  • Cansız bedenine ulaşılan Şimuni Diril’in sırtında bir kurşun izi olmasına rağmen bunun adli tıp raporunda yer almadığı doğru mudur? Buna ilişkin bir araştırma yapılacak mıdır?
  • Yaşanan kaçırma ve söz konusu cinayetin üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen Hürmüz Diril’in bulunamaması ve Şimuni Diril cinayetinin aydınlatılamamasının nedeni ilgili devlet kurumlarının ihmali ve yetersiz çalışmaları mıdır? Buna ilişkin bir denetleme yapacak mısınız?

Irak Hıristiyan Yardım Konseyi (Iraqi Christian Relief Cuncil), bir yıldır kayıp olan Hurmüz Diril’in bulunması ve Şimuni Diril’in ölümünün aydınlatılması için adalet çağrısında bulunulan 12 dilde seslendirilmiş bir video yayımladı.

Fransa, Belçika, ABD, İsveç, Avustralya ve Irak’tan 32 Süryani, Keldani Asuri kurumu, Hurmüz Diril’in bulunması ve eşi Şimuni Diril’in ölümünün aydınlatılması için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 28 Ocak’ta mektup gönderdiler.

Adalet ve İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağıran kurumlar, Hurmüz Diril’in bulunması talep ettiler:

  • Adalet Bakanlığı’nı mağdurların yaşam hakkına saygı duymak adına savcıları harekete geçirmeye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 2. maddesinden doğan usul gerekliliklerine saygı göstermeye ve bu kötü niyetli fiilleri işleyen failleri yargı önün çıkarmaya çağırıyoruz.
  • Adalet Bakanlığı’nı Şimuni Diril’in İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan otopsi raporundaki usule ilişkin kusurları soruşturmaya çağırıyoruz. Ayrıca otopsi raporunun tamamının çocuklarının ve avukatlarının erişimine açılmasını talep ediyoruz.
  • İçişleri Bakanlığı’nı Hurmüz Diril’in akıbetine ilişkin ciddi bir soruşturma başlatmaya, hayatta olup olmadığını ve bir kaçırılma veya cinayet mağduru olup olmadığını tespit etmeye çağırıyoruz. (Bianet)

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Kürtajın, Ulusal Ölüm İstatistiklerine Dahil Edilmesi İstendi

Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Sinodal Sosyal Hizmet ve Yardım Dairesi Anneliği Koruma Bölümü başkanı Maria Studenikina, kürtajı...

Madrid Başepiskoposluğu, İstismar Mağdurlarına Destek Verdi

Madrid Başpiskoposu, 2020'de 75'i doğrudan mağdur ve 10'u aile üyesi olmak üzere 85 istismar mağduruna destek hizmetleri...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi