27 Ocak 2022 Perşembe

İklim Değişikliğinden En Çok Yoksul Ülkelerdeki Engelliler Etkilenecek

Engelli bireylere yönelik yardım çalışmalarında bulunan Hristiyan kuruluş, insanları iklim değişikliğinin engelliler üzerindeki etkilerini düşünmeye davet etti.

Hizmete Christian Blind Mission olarak başlayan ve günümüzde uluslararası alanda yardım faaliyetlerinde bulunan Charity CMB, 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) katılımcılarının aşırı hava şartlarının engelliler ve aileleri üzerindeki etkilerine bakmaları gerektiğini söyledi. CBM, iklim değişikliğinin 2030 yılına kadar 100 milyondan fazla insanı yoksulluğa sürükleyebileceğini açıkladı. Charity CMB, gelişmekte olan ülkelerde fiziksel engeli olanların, acil gıda yardımına veya diğer yardım faaliyetlerine ulaşmak için uzak mesafelere gidemeyeceğini belirtti.

CBM’nin CEO’su Kirsty Smith, özellikle kuraklığın ve kum fırtınalarının etkili olduğu Madagaskar için endişeli olduklarını söyleyerek, ‘‘Dört yıl boyunca devam eden kuraklık, Güney Madagaskar’da bir milyondan fazla insanı açlığa ve yetersiz beslenmeye mahkûm bıraktı. Birleşmiş Milletler, 15 bin’den fazla kişinin hayatını tehdit eden kıtlık koşulları için uyarıda bulundu. Engelli bireyler ise, zorluklardan en çok etkilenenler arasında yer alıyor. İklim değişikliğine en az katkısı olan yoksul insanlar, en çok acıyı çeken kesim. Bu, çağımızın en büyük adaletsizliklerinden biri’’ dedi.

Çoğu iklim uzmanı, yaşananların doğrudan iklim değişikliğine atfedilmeyeceğini söylüyor, ancak küresel sıcaklıktaki değişiklikler, buzulların erimesine neden olduğu için sel baskınlarına ve arazilerin kurumasına neden oluyor.

CBM, kıtlığın yaşandığı ülkelerde engellilerin unutulmamasını istemek ve iklim değişikliğine neden olanlar ile iklim değişikliğinin sonuçlarına maruz kalanlar arasındaki eşitsizliği vurgulamak amacıyla COP26’ya katıldı.

Küresel Karbon Projesi’ne göre Madagaskar, yerel karbondioksit emisyonlarının yüzde 0,01’den daha azını üretiyor. (premierchristian)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi