4 Aralık 2023 Pazartesi

İklim Koşulları Nedeniyle Yaklaşık 2 Milyon Çocuk Yerinden Edildi

Vatican News’e göre, uluslararası yardım örgütü Save the Children’ın raporuna göre, 2022’de ülke içinde yerinden edilen Sahra altı Afrikalı çocukların sayısı yaklaşık iki katına çıktı. 

Yardım örgütüne göre, artan rakamlar acil eylem planı gerektiriyor. Save the Children, Sahra altı Afrika’da en az 1,85 milyon çocuğun iklim koşulları nedeniyle yerinden edildiğini söyledi. İklim felaketleri, sağlığı, tarımı, güvenliği ve barınmayı etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre iklim değişikliği insanlık için en ciddi sağlık tehdidine neden oluyor.

Nijerya ve Somali’de endişe verici rakamlar

Borno eyaleti ve Nijerya’nın diğer bölgelerinde yaşanan sel felaketi, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin önceki yıla kıyasla üç kat artmasına neden oldu. 2021’de 2,6 milyon kişi yerinden edilirken, 2022’de bu sayı 4 milyona ulaştı. 2022 yılı sonunda 427bin’i çocuk olmak üzere en az 854 bin kişi yerinden edildi.

Somali’de ise yaklaşık 6,6 milyonu etkileyen kuraklık hâkim. Nüfusun yaklaşık yüzde 39’u şiddetli açlıkla karşı karşıya. Yaklaşık 1,1 milyon insan yerinden edilmiş durumda. El Nino hava olayı nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin sayısının 2023’te de artması bekleniyor. Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde yaşanan sel felaketi yaklaşık 30 bin kişiyi etkiledi. Falmata isimli 13 yaşındaki kız çocuğu yaşadıklarını anlatarak, ‘‘Hayat şartları çok zordu. Ailemizden ayrıldık ve onlardan haber alamadık. Barınacak küçük bir oda bulduk, ancak aşırı yağışlar nedeniyle hasar gördü. Tavan akıyor ve odanın bazı kısımları yıkılmış durumda’’ dedi.

4-8 Eylül tarihleri arasında Kenya’nın Nairobi kentinde düzenlenen Afrika İklim Zirvesi’nde liderler endişelerini dile getirdi.

Save the Children Batı ve Orta Afrika’nın Savunuculuk, İletişim, Kampanya ve Medya Direktörü Vishna Shah, ‘‘Nijerya’da ve bölge genelinde çocuklar dehşete kapılmış durumda. Hayatta kalma mücadelesi veriyorlar ve geleceklerinden emin değiller. Çocuklar iklim krizine neden olacak hiçbir şey yapmadı’’ dedi. 

Çocuklar için evlerini kaybetmek sağlık, eğitim ve gıdaya erişimlerini kaybetmek anlamına geliyor. Save the Children, iklim krizlerini önleme, bunlara hazırlanma ve felaketlerden kurtulma konularında mücadele ediyor. Örgüt ayrıca bölge halkının zarar görmemesi ve iklim krizlerine hazırlanmaları için ortaklarıyla birlikte çalışıyor. (Vatican News)

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi’nin Sevgi Sofrası

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi'nin "Madağ"ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp...

İzmir’de Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı

İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 2 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de "Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı" İzmir Başepiskoposu...

Endonezya’daki Devlet Daireleri Geçici İbadethane Olarak Kullanılabilecek

Endonezya Din İşleri Bakanı Yakut Cholil Qoumas, devlet dairelerinin azınlık gruplar tarafından geçici ibadethane olarak kullanılabileceğini bildirdi....

Silahlı Militanlar Hristiyanları Hedef Alıyor

Silahlı militanlar, Nijerya'nın Zamfara eyaletindeki Mutunji topluluğundan 100'den fazla kişiyi kaçırdı. Yerel kaynaklara göre, topluluk liderlerinden bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi