7 Mayıs 2021 Cuma

İlk Anglikan Kadın Episkopos Hayatını Kaybetti

Anglikan cemaatinin ilk kadın episkoposu olan Barbara Harris, 13 Mart Cuma günü 89 yaşında hayatını kaybetti. 

89 yaşındaki Harris, yakın zamanda kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Massachusetts Episkoposluğu Lideri Piskopos Alan M.Gates yaptığı açıklamada, ‘’31 yıldır Massachusetts Episkoposluğu’nda sadık bir yürekle hizmet eden ve birçok kişiye ilham kaynağı olan kız kardeşin kaybından dolayı yüreklerimiz oldukça ağır. Ama aynı zamanda, yüreklerimiz yıllardır vaaz ettiği umutla taşıyor’’ açıklamasında bulundu.

1989’dan 2002’ye kadar Episkoposluk hizmetinde bulunan Harris, 2003-2007 yılları arasında Washington Episkoposluğu’nda görev aldı. Episkopos Michael Curry yayınladığı tweette, ‘‘Episkopos Barbara Harris, Tanrı ile ve bizimle yaşadı. İsa Mesih’in öğrettiği her şeyi Tanrı’nın sevgisini yaşayarak yaptı’’ ifadelerinde bulundu.

Esaret altındaki bir kadının büyük torunu olarak dünyaya gelen Harris, kendini her zaman özgür bir çocuk olarak nitelendirdi. Selma-to-Montgomery sivil toplum yürüyüşüne katıldı ve siyahi vatandaşların haklarını savundu. Episkopal Kilisesi’nin kadınları bu görevde resmen tanımasından dört yıl sonra 1980’de hizmete başladı. Afrika kökenli, boşanmış ve teoloji fakültesi bitirmemiş biri olan ilk Anglikan Episkoposu olarak çok sayıdaki klişeyi ortadan kaldırdı.

2004 tarihli vaazında, cemaatlerin sadece AIDS’li insanlar ve aç ya da evsiz olanlar için dua etmelerini değil, aynı zamanda bu dualara uygun hareket etmelerini teşvik etti. Harris, ‘‘Tanrı’nın tüm halkını, özellikle sevilmesi zor görünenleri severek, çemberi genişletmeliyiz. Sevilmesi zor görünenleri sevmeye başladığımızda, kendimizi de sevebiliriz’’ diye vaaz etti.

New York’taki Episkopal Teoloji Okulu Dekanı Douglas, ‘‘Yaşamının ve tanıklığının büyüklüğünü veya kaybının ciddiyeti anlatmada kelimeler yetersiz kalıyor’’ diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Episkopos Gates, Washington Ulusal Katedrali’nde cenaze töreni ve Boston’daki St. Paul Katedral Kilisesi’nde anma töreni düzenleneceğini duyurdu. ‘‘Korona virüs salgını nedeniyle dini törenler ileri bir tarihe ertelenmiştir’’ açıklamasında bulunan Gates, ‘‘İsa Mesih’in dirilişine inanırsak, esenlik içinde hayatını kaybeden birini, bizler için daha iyi bir yer hazırlayan, merhametli ve sevecen Tanrı’ya teslim edebiliriz’’ dedi. (CHL)

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Kilise Liderleri, Daha İyi Aşı Dağıtımı Çağrısında Bulundu

Kilise liderleri, koronavirüs aşısının daha iyi üretilmesi ve dağıtılması çağrısında bulundu.Aralarında eski Canterbury Başepiskoposu Dr. Rowan...

Patrik Sahak II’den Kutsal Diriliş Yortusu Ziyaretleri

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, 6 Mayıs Perşembe günü Kutsal Diriliş Yortusu sebebiyle, Ekümenik Patrik Bartholomeos'u ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi