2 Aralık 2021 Perşembe

İnanç Grupları, Fosil Yakıtları Kullanmayı Bıraktıklarını Duyurdu

Birleşik Krallık ve İrlanda Kiliseleri, fosil yakıtları kullanmayı bıraktıklarını duyuran 72 inanç kurumu arasında. Bunlar arasında İskoçya Katolik Episkoposlar Konferansı, Galler Presbiteryen Kilisesi, İrlanda’daki Presbiteryen Kilisesi, Truro ve Sodor & Man İngiltere Kilisesi Episkoposlukları ile İngiltere ve İrlanda genelinde 15 Katolik Episkoposluk yer alıyor.

İrlanda’daki Presbiteryen Kilisesi Başkanı Dr David Bruce, ‘‘Yatırım politikaları, Tanrı’nın dünyasına ve komşularımıza bağlılığı buyuran Kutsal Kitap’taki yaratılış anlayışı tarafından bilgilendirilmelidir’’ dedi. Duyuru, Pazar günü Glasgow’da dünya liderlerinin katılımıyla gerçekleşen Birleşmiş Milletler iklim konferansı COP26 ile aynı zamana denk geldi.

Galler Presbiteryen Kilisesi Başkanı Rev Evan Morgan, harekete geçme zamanının geldiğini söyleyerek, ‘‘Zamanın tükenmekte olduğunun farkındayız. Dünyamızı korumak ve Tanrı’nın yarattıklarının kâhyaları olarak görevimizi yerine getirmek üzere diğer kuruluşlar arasında Kilise harekete geçmelidir. Ne kadar iyi anlamlar taşısa da, sözcükler anlamını yitirdi. Artık harekete geçme zamanı geldi’’ dedi.

Birmingham Katolik Başepiskoposu Bernard Longley, inanç gruplarının ortak hareketinin gelecek için büyük bir umut olduğunu söyledi. Başepiskopos Longley, ‘‘Fosil yakıtları kullanmayı bırakma sözü, dünyanın ve yoksulların çığlığına bir yanıttır ve bizleri teselliye doğru bir adım daha ileriye götürmektedir’’ dedi.

Metodist Kilisesi’nden David Palmer ise, ‘‘Petrol ve doğalgaz sektöründeki değişimin hızı yetersiz ve Paris’te gerçekleşen COP21’de belirlenen hedeflerin çok altında. COP26’nın bu hedefleri canlandıracağını umuyoruz. Acil iklim durumunu ele almak için çağrıda bulunmak üzere önümüzdeki ay Glasgow’daki diğer inanç gruplarına katılmayı heyecanla bekliyoruz’’ ifadelerinde bulundu. (CT)

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi