4 Aralık 2021 Cumartesi

İnanç Özgürlüğünü Savunduğu İçin Tutuklanan Pastör, Serbest Bırakıldı

İnanç özgürlüğünü savunduğu için tutuklanan Vietnamlı pastör, dört yıldan fazla hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Pastör Dao

18 Eylül’de Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), Montagnard Evangelical Kilisesi pastörü Dao’nun serbest bırakıldığını duyurdu. Pastör Dao, 2016 yılında Doğu Timor’da inanç özgürlüğü temalı bir konferansa katıldıktan sonra kilise üyelerini ziyarete giderken tutuklanmıştı.

Nisan 2017’de, bir Vietnam mahkemesi pastörü ülkenin Ceza Kanunu’nun 275. Maddesi uyarınca ‘bireylerin yurt dışına kaçmalarına yardım ettiği’ iddiasıyla yargıladı ve beş yıl hapis cezasına çarptırdı. Dao’nun 18 Ağustos 2021’e kadar serbest bırakılması beklenmiyordu.

James W. Carr

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu üyesi James W. Carr, pastörün serbest bırakılmasının Vietnam hükümetinin inanç özgürlüğü koşullarını iyileştirmesi konusunda ciddi olduğunun ve inanç özgürlüğünü savunmaları nedeniyle gözaltında bulunan diğer kişilerin de serbest bırakılacağının bir işareti’ olduğunu umuyor. Carr ayrıca Vietnam Hükümetini, kendi köyüne dönmesi durumunda Dao’nun inanç özgürlüğüne ve güvenliğine saygı duyacak adımlar atmaya çağırdı.

Dao, yıllarca kilise üyelerinin Vietnam’ın Orta Dağlık Bölgeleri’nde inanç özgürlüğünden yararlanamadığını savundu. Hapishanedeyken gardiyanların şiddetine uğrayan pastörün kilisesi de yetkililerin baskılarına maruz kaldı.

Glenn Grothman

Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu’nun Özgürlükleri Savunma Projesi’nden temsilci Glenn Grothman, pastörün serbest bırakılmasının, ‘hem pastör hem de Vietnam için özel bir gün’ olduğunu söyledi. Grothman, ‘‘Umarım pastörün serbest bırakılması Vietnam’ın Tanrı karşıtı totaliter bir devlet anlayışından Hristiyanlığın açıkça yaşanabildiği bir ülkeye geçişin işaretidir’’ dedi. (chvnradio.com)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi