6 Mayıs 2021 Perşembe

İnanç Özgürlüğünü Savunduğu İçin Tutuklanan Pastör, Serbest Bırakıldı

İnanç özgürlüğünü savunduğu için tutuklanan Vietnamlı pastör, dört yıldan fazla hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Pastör Dao

18 Eylül’de Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), Montagnard Evangelical Kilisesi pastörü Dao’nun serbest bırakıldığını duyurdu. Pastör Dao, 2016 yılında Doğu Timor’da inanç özgürlüğü temalı bir konferansa katıldıktan sonra kilise üyelerini ziyarete giderken tutuklanmıştı.

Nisan 2017’de, bir Vietnam mahkemesi pastörü ülkenin Ceza Kanunu’nun 275. Maddesi uyarınca ‘bireylerin yurt dışına kaçmalarına yardım ettiği’ iddiasıyla yargıladı ve beş yıl hapis cezasına çarptırdı. Dao’nun 18 Ağustos 2021’e kadar serbest bırakılması beklenmiyordu.

James W. Carr

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu üyesi James W. Carr, pastörün serbest bırakılmasının Vietnam hükümetinin inanç özgürlüğü koşullarını iyileştirmesi konusunda ciddi olduğunun ve inanç özgürlüğünü savunmaları nedeniyle gözaltında bulunan diğer kişilerin de serbest bırakılacağının bir işareti’ olduğunu umuyor. Carr ayrıca Vietnam Hükümetini, kendi köyüne dönmesi durumunda Dao’nun inanç özgürlüğüne ve güvenliğine saygı duyacak adımlar atmaya çağırdı.

Dao, yıllarca kilise üyelerinin Vietnam’ın Orta Dağlık Bölgeleri’nde inanç özgürlüğünden yararlanamadığını savundu. Hapishanedeyken gardiyanların şiddetine uğrayan pastörün kilisesi de yetkililerin baskılarına maruz kaldı.

Glenn Grothman

Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu’nun Özgürlükleri Savunma Projesi’nden temsilci Glenn Grothman, pastörün serbest bırakılmasının, ‘hem pastör hem de Vietnam için özel bir gün’ olduğunu söyledi. Grothman, ‘‘Umarım pastörün serbest bırakılması Vietnam’ın Tanrı karşıtı totaliter bir devlet anlayışından Hristiyanlığın açıkça yaşanabildiği bir ülkeye geçişin işaretidir’’ dedi. (chvnradio.com)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azınlık Cemaati Temsilcileriyle Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.Çankaya Köşkü'nde, azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin katılımıyla...

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi