22 Haziran 2021 Salı

İngiltere Kilisesi, Kiliselerde İlahi Söylemenin Güvenli Hale Getirilmesi Çağrısında Bulundu

İngiltere Kilisesi, sağlık açısından risk taşımadığı anlaşır anlaşılmaz kiliselerde yeniden ilahi söylenmesine izin verilmesi gerektiğini açıkladı.

Mevcut Hükümet rehberliğinde, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bilimsel ve tıbbi tavsiyelere uygun olarak kiliselerde ilahi söylenmesinin uygun olmadığı belirtilmişti. Geçtiğimiz ay İngiltere Topluluklar ve Yerel Yönetimler Sekreteri Robert Jenrick, ilahi söylenmesi sırasında damlacıkların çevreye yayılması sorununa değindi.

İngiltere Kilisesi, Kilise Müziği Kraliyet Okulu ile birlikte hükümeti güvenli hale gelmesiyle birlikte kiliselerde ve katedrallerde müzik yapımının devamlılığını sağlama konusunda proaktif olmaya davet etti. 

Londra Episkoposu Sarah Mullally, ”Kilise müzisyenleri için zor bir zaman olduğunu ve çoğu kişinin birlikte yeniden ilahi söyleyeceğimiz tarihi bilmemesi nedeniyle endişeli olduğunu biliyoruz. Sosyal mesafe kurallarına ilişkin önlemler alınarak birçok uygulamaya izin verildiğini biliyoruz, ancak kilise korolarının hizmetine devam edebilmesi için en son bilimsel ve tıbbi tavsiyeler bekleniyor. Hükümeti korolarımızın sessiz kalmasının sonuçlarına karşı uyanık olmaya ve en kısa sürede kilise ve katedrallerimizde ilahi söylenmesini mümkün kılan proaktif bir yaklaşımı benimsemeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

Kilise Müziği Kraliyet Okulu Müdürü Hugh Morris, ”Kilise müzisyenlerini desteklemek adına yaptığımız çalışmalardan, birçoğunun kendilerini müzikle ifade etmeyi özlediğini biliyoruz. Tüm kilise korolarının güvenli bir şekilde hizmetlerine geri dönmesi konusunda hükümetin desteğini bekliyoruz. Koro hizmeti, kilise yaşamının ve tapınmanın çok önemli bir parçasıdır” dedi.

İngiltere’de kiliseler ve ibadet yerleri 15 Haziran’dan itibaren kişisel dualar için açılmasına rağmen, 4 Temmuz tarihine kadar hizmetlerin tam olarak başlaması beklenmiyor. (premierchristian.news)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi