25 Şubat 2021 Perşembe

İngiltere’de Kiliseler 4 Temmuz İtibariyle İbadete Açılıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Temmuz’dan itibaren kiliselerin ibadet ve düğün için yeniden açılmasına izin verileceğini açıkladı. Johnson, gece kulübü ve restoranların yeniden açılmasına izin verileceğini kaydederek, kuaförler, açık hava spor salonları, oyun parkları, sinemalar, müzeler, tema parkları, kütüphaneler, sosyal kulüpler ve toplum merkezlerinin de yeniden açılacağını duyurdu.

Boris Johnson

Başbakan, ‘‘Pek çok kişinin ibadet yerlerinin kapalı olması nedeniyle üzgün olduğunu biliyorum. Paskalya ve Fısıh Bayramı karantina altında geçti. İbadet yerlerinin yeniden hizmet verebileceği için çok mutluyum. Ayrıca sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla düğünlere en fazla 30 kişinin katılımına izin verilecek’’ açıklamasında bulundu. Kilise ibadetlerine katılanların sayısının ise bina büyüklüğüne göre belirlenmesi bekleniyor.

2 metrelik sosyal mesafe kuralının 1 metreye düşürüldüğünü söyleyen Johnson, ‘‘Koro, orkestra ve tiyatro mekânlarının da en kısa sürede canlı performanslarına devam edebilmeleri için sanat endüstrisi ile birlikte çalışacağız’’ dedi.

Sarah Mullally

Londra Episkoposu Sarah Mullally, ‘‘Başbakanın kiliselerde bir araya gelmeye ve ibadet etmeye izin veren açıklamasını memnuniyetle karşılıyorum. Olağanüstü şartlarda geçen üç ayı geride bıraktık. 800 yıldan uzun süredir ilk kez ayinlerin ve ibadetin gerçekleşmediği bir dönem yaşadık. Sosyal mesafe kurallarına rağmen tekrar bir araya gelmek herkese sevinç getirecektir, ama birçok kişinin bu duruma temkinli yaklaşacağını düşünüyorum. Bir gecede normale dönmeyeceğiz. Bu bir yolculuk ve bir sonraki için ilk adım. Dikkatli oluyoruz ve yapılması gerekenleri cemaatimize sunuyoruz. Kısıtlamalar devam edecek. Hepimiz özellikle savunmasızları ve birbirimizi korumak adına elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Online hizmetler devam edecek’’ açıklamasında bulundu.

İngiltere Kilisesi önümüzdeki günlerde düğün, kiliselerde ilahi söylenmesi ve müzik gibi konularda uyulması gereken güncellenmiş özel kılavuz yayınlayacak.

İngiltere Evanjelik Birliği sözcüsü Danny Webster, haberi memnuniyetle karşıladığını, ancak henüz cevaplanmamış soruların olduğunu söyledi. Webster, ‘‘Şarkı söylemenin, virüsün daha hızlı yayılmasına neden olabileceği sorunu dile getirildi. Yasaklanmadığı takdirde kiliselerde ilahilerin nasıl söylenebileceğine dair öneriler var. Duyuru birçok kilise lideri için rahatlama olabilir. Çok sayıda kilisenin en kısa zamanda planlarını uygulamaya koyacağını düşünüyorum. Birçoğu hizmetlerine tam olarak geri dönemeyecek. Alan ihtiyacı olan birçok kilise için bu mümkün olmayabilir, ama kiliselerin dua toplantıları gerçekleştirebilmesi için fırsat olabilir. Önümüzdeki birkaç ay boyunca birçok kilisenin tekrar bir araya gelmek adına hizmetlerini arttırabilecek planları uygulamaya koyacaklarına inanıyorum’’ dedi.

29 Haziran’dan itibaren Kuzey İrlanda’da ibadete izin verilmekle birlikte İngiltere’nin her yerindeki kiliselerde bireysel olarak dua edilmesine imkân sağlandı. Ancak İskoçya ve Galler’deki kilise hizmetleri hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. (premierchristian.news)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi