20 Ocak 2022 Perşembe

İnguşetya’da Tarihi Bir Tapınak Keşfedildi

İnguşetya’da, deniz seviyesinden 2.2 bin metre yükseklikte bilinmeyen bir tapınak keşfedildi. 

Yevgeni Krupnov Arkeoloji Merkezi’nde görev alan İnguş uzmanlar, İnguşetya’nın dağlık kesimlerinde gerçekleştirdikleri tırmanış sırasında, hangi inanışa mensup olduğu henüz belirlenemeyen tarihi bir tapınak keşfettiler. 

Arkeoloji merkezi uzmanları gal-erd-kort dağı üzerinde toplum tarafından bilinmeyen ve henüz hangi mezhebe ait olduğu netleştirilemeyen Gal Erd adlı tarihi bir tapınağa rastladıklarını açıkladılar.

Yevgeni Krupnov Arkeoloji Merkezi temsilcisi: “Tarihi tapınak, Assa Nehri’nin sağ kıyısında, deniz seviyesinden yaklaşık 2200 m yükseklikte yer alıyor” açıklamasında bulundu. 

Uzmanlara göre, tapınak sadece konumu ile değil yerel mimariye göre de çok farklı hatlara sahip olmasıyla farklılık yarat. Söz konusu tarihi yapı en yakın zamanda, bir grup araştırmacı tarafından detaylı olarak incelenecek.

Ekim ortasında, İnguşetya’nın dağlık kesiminde, Kost mimari kompleksinin yakınındaki Dzheyrakh-Assinsky müzesinden uzmanlar, daha önce tarih biliminde bile anılmayan 6 tarihi yapının daha keşfedildiğini açıkladı.

Uzmanlar, “ İki yeraltı ve dört yarı yeraltı tarihi yapıdan bahsediyoruz. Eski yapılar, temelleri çökmüş. Tarihi yapıların kültürel miras listesinde dahil edilmesi için gereken başvurular, İnguşetya Hükümetinin kültürel miras departmanına gönderildi” açıklamasında bulundular.

Keşfi yapılan antik yapılar, ülkenin tarihi ve kültürel değer ölçütlerini oluşturmak için, İnguşetya cumhuriyetinin kültürel mirasının tanımlanmış nesneler listesine dahil edildi.

Bu tür benzersiz keşiflerin tümü, Rusya Federasyonu halklarının tarihi ve kültürel anıtlar federal yasasına göre devlet koruması altında.

İnguşetya Cumhuriyeti’nin kültürel miras departmanına göre, Temmuz 2019 itibariyle 1858 kültürel miras alanı (125 topluluk) müze rezervinde devlet koruması altında bulunuyor. Bunlar arasında, Rusya Federasyonu birleşik devlet siciline dahil olan 78 nesne ve kültürel miras olarak tanımlanmış nesneler statüsünde 1.780 yer almaktadır. 1999’dan 2019’a kadar olan süre zarfında restore edilmiş anıtların toplam sayısı 97 adettir. Tarihi komplekslerin restorasyon ücretleri ilgili fonlar tarafından karşılandı. (gazetaingush.ru / O.D)

Kamp Armen İnşaatı Başlıyor

Tuzla'da Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na ait arazi üzerine 100 gencin kalabileceği yurt ile kültür...

Hrant Dink Ölümünün 15. Yılında Anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 15. yılında vurulduğu yerde, vurulduğu saatte anıldı. Salgın koşullarına...

Papa’nın Ocak Ayı Duası: “Dini Zulme Uğrayanlar”

Papa Françesko, 2022'deki ilk dua mesajını dini ayrımcılık ve zulümle mücadeleye adadı ve bize din özgürlüğünün ibadet...

Kardinalden Barış ve Bağışlama Çağrısı

Ciddi bir insani krizle sonuçlanan çatışmalarla mücadele eden Etiyopya'da, Kardinal Berhaneyesus Souraphiel, halkı barışı engelleyen her türlü...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi