30 Temmuz 2021 Cuma

İnguşetya’da Tarihi Bir Tapınak Keşfedildi

İnguşetya’da, deniz seviyesinden 2.2 bin metre yükseklikte bilinmeyen bir tapınak keşfedildi. 

Yevgeni Krupnov Arkeoloji Merkezi’nde görev alan İnguş uzmanlar, İnguşetya’nın dağlık kesimlerinde gerçekleştirdikleri tırmanış sırasında, hangi inanışa mensup olduğu henüz belirlenemeyen tarihi bir tapınak keşfettiler. 

Arkeoloji merkezi uzmanları gal-erd-kort dağı üzerinde toplum tarafından bilinmeyen ve henüz hangi mezhebe ait olduğu netleştirilemeyen Gal Erd adlı tarihi bir tapınağa rastladıklarını açıkladılar.

Yevgeni Krupnov Arkeoloji Merkezi temsilcisi: “Tarihi tapınak, Assa Nehri’nin sağ kıyısında, deniz seviyesinden yaklaşık 2200 m yükseklikte yer alıyor” açıklamasında bulundu. 

Uzmanlara göre, tapınak sadece konumu ile değil yerel mimariye göre de çok farklı hatlara sahip olmasıyla farklılık yarat. Söz konusu tarihi yapı en yakın zamanda, bir grup araştırmacı tarafından detaylı olarak incelenecek.

Ekim ortasında, İnguşetya’nın dağlık kesiminde, Kost mimari kompleksinin yakınındaki Dzheyrakh-Assinsky müzesinden uzmanlar, daha önce tarih biliminde bile anılmayan 6 tarihi yapının daha keşfedildiğini açıkladı.

Uzmanlar, “ İki yeraltı ve dört yarı yeraltı tarihi yapıdan bahsediyoruz. Eski yapılar, temelleri çökmüş. Tarihi yapıların kültürel miras listesinde dahil edilmesi için gereken başvurular, İnguşetya Hükümetinin kültürel miras departmanına gönderildi” açıklamasında bulundular.

Keşfi yapılan antik yapılar, ülkenin tarihi ve kültürel değer ölçütlerini oluşturmak için, İnguşetya cumhuriyetinin kültürel mirasının tanımlanmış nesneler listesine dahil edildi.

Bu tür benzersiz keşiflerin tümü, Rusya Federasyonu halklarının tarihi ve kültürel anıtlar federal yasasına göre devlet koruması altında.

İnguşetya Cumhuriyeti’nin kültürel miras departmanına göre, Temmuz 2019 itibariyle 1858 kültürel miras alanı (125 topluluk) müze rezervinde devlet koruması altında bulunuyor. Bunlar arasında, Rusya Federasyonu birleşik devlet siciline dahil olan 78 nesne ve kültürel miras olarak tanımlanmış nesneler statüsünde 1.780 yer almaktadır. 1999’dan 2019’a kadar olan süre zarfında restore edilmiş anıtların toplam sayısı 97 adettir. Tarihi komplekslerin restorasyon ücretleri ilgili fonlar tarafından karşılandı. (gazetaingush.ru / O.D)

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi