21 Nisan 2021 Çarşamba

İPKV İzmit Temsilcisi Emre Karaali ve kilise çalışanlarına suikast girişimi davasına devam edildi

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İPKV) emre karaaliİzmit Temsilcisi Emre Karaali ve kilise çalışanlarına yönelik suikast girişiminde bulundukları iddiasıyla haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuklu sanık Ufuk S, tutuksuz sanıklar Murat G, Kadriye B, Ferhat Ç. ile müşteki Emre Karaali hazır bulundu.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Ufuk S, sanık Ferhat Ç’nin mahalleden arkadaşı olduğunu, aynı futbol kulübünde oynadıklarını söyledi. Ferhat Ç’nin, kendisine “Türk Silahlı Kuvvetleri Ulusal Güvenlik Birimi” isimli kuruluşta çalıştığını söylediğini bildiren Ufuk S, “Bana tam olarak göremediğim bir kimlik göstererek, bu birime girdikten sonra ‘çıkışım’ olmayacağını ifade etti” dedi.

Ferhat Ç’nin, “Yehova Şahitleri” isimli grupla ilgili çalışma yapmasını istediğini aktaran Ufuk S, şöyle devam etti: “İstanbul’dan gelen kişiler bana kitap ve dergi getirdiler ancak Ferhat’ın talimatına rağmen ben bunları okumadım. Ferhat benim kod adımın ‘Alperen’ olduğunu söylüyordu. Vaatlerinin gerçek olmadığı kanaatine vardım. İlişkimi kestiğimde tanımadığım bir şahıs sabit telefondan arayarak, küfür ve tehditlerde bulundu. ‘Arabanı değiştirmişsin’ dedi ancak kimin tehditte bulunduğunu bilmiyorum.”

Ferhat Ç’nin isteği üzerine eşiyle Protestan Kilisesi’ne gittiğini ifade eden Ufuk S, “Burada ‘Yenidünya Çevirisi’ isimli kitabı bana verdiler, ancak bu kitabı okumadım. Kimseyi tehdit etmedim. Ferhat bazen benim telefonumu kullanıyordu. Bu olayda Ferhat tarafından kullanıldığımı düşünüyorum. Ben devlete hizmet ettiğimi sanıyordum” ifadesini kullandı.

Ufuk S, sanık Ferhat Ç. ile Diyarbakır’a gezmeye gittiğini, Ferhat Ç’nin burada ve Kocaeli’nde, istihbarat binası olduğunu öne sürdüğü bazı yerlere girip çıktığını belirterek, Diyarbakır’da yüzbaşı veya komiser rütbesinde biriyle görüşmedik. ‘Yehova Şahitleri’ mensubu Sabahattin isimli şahıs ile yaptığımız görüşmeleri, rapor halinde sanık Ferhat’a ibraz ediyorduk” şeklinde konuştu

Müşteki avukatı Işıl Çelik’in verdiği dilekçeyi değerlendiren mahkeme heyeti, askeri personel olduğu belirtilen L.B. ve polis H. E. hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi ve duruşmayı erteledi.

Kocaeli’deki İzmit Protestan Kilisesi’nde çalışanlara yönelik saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden Ufuk S. tutuklanırken, diğer 5 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi