3 Mart 2021 Çarşamba

Iraklı Bir Rahibin Orta Doğu’daki Hristiyanlar İçin Umudu Var

‘Barış’ı hatırlayamıyorum’: Iraklı Bir Rahibin Orta Doğu’daki Hristiyanlar İçin Umudu Var

Erbil’in kuzeyinde yaşayan Iraklı Peder Daniel, hayatı boyunca barışı tam anlamıyla hiç görmediğini, Christian Today’e verdiği bir röportajında belirtti.

İngiltere’de Orta Doğu’daki zulüm gören Hristiyanların durumu hakkında farkındalık yaratma kampanyasının bir parçası olarak bir konferansa katılan Peder Daniel, Irak’taki Musul yakınlarındaki Karamles’ten kurtarılan yarısı yanmış bir Arapça Kutsal Kitap’ı Başbakan Theresa May’e hediye etti.

Körfez Savaşı sırasında büyüyen rahip, daha sonra Bağdat’ta El Kaide krizini yaşadı ve bunu IŞİD izledi. “İyi haberler duysak bile, iki dakika sonra kötü bir haberle sarsılmaktan korkuyoruz. Umudumuz yok” diyen 27 yaşındaki Peder Daniel, “Şimdi Irak’tan IŞİD çıkarılsa da, halk arasında hükümet ve diğer topluluklara karşı bir kızgınlık var” diyerek sözlerine devam ediyor.

Peder Daniel, Hristiyanların arasında gelecek korkusunun yaşandığına ve daima bir gerilimin olduğuna dikkat çekiyor. Birçok Hristiyan’ın bundan sonra ne olacağını bilmediğini ve kalacaklar mı yoksa gidecekler mi? diye şüphe içinde olduklarını belirtiyor. IŞİD’in köyleri ve evleri basmasından bu yana çok kötü ve olumsuz tecrübeler yaşadıklarını vurguluyor.

Çocukların Hayali: IŞİD’ten İntikam Almak

Iraklı Peder Daniel, Kuzey Irak’taki kilisesinde travma klinikleri ve özel sınıflar aracılığıyla 350’den fazla mülteci çocuğa affetmenin önemini öğretiyor.

İlgilendiği çocuklara sık sık “Hayalleriniz ne?” diye soruyor. Çocukların yanıtının, görmeye alıştıkları şey olduğuna dikkat çeken Peder; öldürmek, yaralamak ve onlara zulüm eden IŞİD’den intikam almak diye belirtiyor.

Rahip, Christian Today’e verdiği röportajda, “O gün, çocuklarımızla yeteri kadar ilgilenemediğimizi, gelecek nesil IŞİD’in çocuklarımızdan çıkacağını düşündüm. Gerçekten korktum” diyor.

“Bugün, eğer bana gerçekten çocuklar için endişe duyup duymadığımı sorarsanız hayır derim. Onlara güveniyorum. Komşularından gelen birçok olumsuz durumla pozitif yollarla baş ettiler” çocukların durumunu özetliyor.

Peder Daniel, uzun vadeli hayalinin hala devam ettiğini söylüyor ve bölgedeki topluluklar arasındaki gerilimin azaltılması için Hristiyan liderleri barışı sağlama çalışmalarına destek vermeye davet ediyor.

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

SAT-7 Plus, Dünya Çapında Kullanıma Hazır

Orta Doğu’nun ilk isteğe bağlı Hristiyan video yayın hizmeti olan SAT-7 PLUS, artık çevrimiçi (online) olarak dünya...

Ermeni Kilisesi’nde, ‘Kaybolan Oğul’ Haftası Gerçekleşti

Ermeni kiliselerinde, Büyük Oruç dönemi "Arevakal" (Gündoğumu) ve "Hısgum" (İstirahat) dualarına devam edildi. 28 Şubat Pazar günü...

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kiliselerin Kapatılmasını Kınadı

Cezayir Hükümeti'ne Aralık 2020'de üç Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) sözcüsü tarafından gönderilen mektup kamuoyuna açıklandı....

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi