2 Aralık 2021 Perşembe

Iraklı Hristiyanlar, Ülkeye Dönmenin Güvenli Olmadığını Söylüyor

Iraklı Hristiyanlar, ülkede devam eden tehlikeler ve ekonomik zorluklar nedeniyle Başbakan’ın geri dönüş teklifine sıcak bakmıyor.

Irak Başbakanı Mustafa al-Kadhimi, son yıllarda ülkelerini terk eden yaklaşık 1 milyon Hristiyanı, geri dönmeye çağırdı. Ancak Hristiyanlar, ülkede güvenliğin sağlanması adına yeterli ölçüde değişikliğin yapılmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Open Doors’un Irak merkezli ortağı olan Peder Behnam Benoka, ‘‘Birçoğu hala insan onuruna yakışmayan koşullarda yaşarken ve radikal grupların zulmüne maruz kalırken, Hristiyanlar Irak’a nasıl geri dönebilir?’’ sorusunu yöneltti.

Irak Başbakanı, Keldani Katolik Kilisesi başkanıyla yaptığı görüşmede Hristiyanlara geri dönmeye çağırdı ve dönüşü kolaylaştırmak adına tam destek sağlanacağını belirtti. Yıllarca süren savaş ve çatışmalar nedeniyle ülkedeki Hristiyanların yaklaşık yüzde 90’ı topraklarını terk etmek zorunda kaldı. 90’lı yılların başında ülkede yaklaşık 1.5 milyon Hristiyan yaşarken, günümüzde tahmini olarak 175 bin Hristiyan varlığını devam ettiriyor.

IŞİD’in yenilgisinin ardından bazıları geri döndü, ancak temel hizmetler ve güvenlik konusunda çeşitli sıkıntılarla karşılaştılar. Geri dönen bazı Hristiyanlar ise evlerinin yabancılar tarafından işgal edildiğini gördü.

Open Doors’un ‘Orta Doğu için Umut’ kampanyasının sözcüsü Anna Hill, ‘‘Iraklı Hristiyanlara ülkede kalmak için neye ihtiyaçları olduğunu sorduk. İstedikleri şeyler, yasal eşitlik, iş olanakları ve toplumun yeniden inşasında Hristiyanlar için merkezi bir rol oldu. Hükümet, Hristiyanların sadece geri dönüşü için değil, aynı zamanda gelişmek ve topluma olumlu bir katkıda bulunmak adına yeni iş fırsatları yaratmalı, altyapıyı geliştirmeli ve Hristiyanların güvenliğini garanti altına almak için çalışmalıdır’’ dedi. (premierchristian)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi