5 Mart 2021 Cuma

Irak’ta Hristiyanların Yaşadığı Bölgelerin Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Irak’ın Batnaya şehrinin bulunduğu bölgede yaşayan Hristiyanları yok etmeye çalışan IŞİD, bölgeyi bölgeyi tahrip etmişti. Bölgenin restorasyon çalışmaları ‘Aid to the Church in Need’ (ACN) adlı Katolik Yardım Kuruluşu tarafından üstlenildi.

Faithwire, kiliselerin tahrip edildiğini, haçların yıkıldığını ve dini sembollerin parçalandığını bildirdi. Zenit.com ise, iki yıl süren IŞİD işgali sonucunda evlerin sadece yüzde birinin ayakta kaldığını belirtti. Kilise binalarının bazılarında militanlar tarafından yazılan tehdit içerikli sözler dikkat çekiyor.

IŞİD’in bölgeden çekilmesinin ardından ACN, Ninova Ovaları boyunca yer alan 13 köy ve kasabayı restorasyon programına ekledi. ACN Ortadoğu Müdürü Peder Andrzej Halemba, projenin Batnaya’nın geleceğini güvence altına almak adına yeni ve cesur bir adım olduğunu belirtti.

Düzenlenen basın toplantısında Halemba, ‘‘Durum çok parlak olmasa bile umutluyuz. ACN, Hristiyanların bölgede kalabilmelerine yardım etmeye kararlı. Görevimiz geri dönmek isteyen insanların yanında olmaktır’’ dedi.

Batnaya’nın restorasyonu, St. Kyriakos Kilisesi’nin ve Immaculate Conception Şapeli’nin yeniden inşasını da içeriyor. Ayrıca St. Oraha’s Dominikan Manastırı ve anaokulu inşa edilerek, 125 çocuğa hizmet verilecek.

8 ay önce başlayan restorasyon sürecinden bu yana yaklaşık 300 kişi Batnaya’ya geri döndü. Yüzlerce kişinin daha geri döneceği tahmin ediliyor.

Restorasyon sürecinde, militanlar tarafından düzenlenen tuzaklar ve inşa edilen tüneller nedeniyle bazı aksaklıklar yaşandı. İşgal sürecinde evlerine Hristiyan anlamına gelen Nasrani kelimesinin N harfi kazınan Hristiyanlar, inançları uğruna öldürülme tehlikesiyle beraber, cizye vergisi ödemeye veya din değiştirmeye zorlanıyordu.  

Halemba, ‘‘Bhatnaya’nın restorasyonu Ninova Ovası’nda Hıristiyan varlığının devam edebilmesi için çok önemli bir adım’’ dedi.(CHL)

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Hristiyan lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi