4 Şubat 2023 Cumartesi

İran Parlamentosu Protestoculara İdam Cezası Verilmesini Onayladı

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünün ardından yaşanan gösterilerde gözaltına alınan protestocuların sayısı günden güne artarken, parlamentoda protestoculara idam cezası verilmesine yönelik tasarı oylandı. Uluslararası haber ajansları, gösteriler tırmanırken, İran Parlamentosu’nun ezici bir çoğunlukla protestocular için ölüm cezası lehinde oy kullandığını belirtti.


İran’da Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de polis gözetiminde yaşamını yitirmesinden bu yana neredeyse her kentte eşi benzeri görülmemiş protestolara sahne oluyor. Kadın protestocular özellikle dini lider Ayetullah Ali Hamaney önderliğindeki İran rejiminin koyduğu kurallara karşı olarak başörtülerini yakmaya ve saçlarını kesmeye başladı.

Protestolara katılan yaklaşık 15 bin kişinin tutuklandığı öne sürüldüğü İran’da son günlerde tutuklulara sert cezalar verilmesi yönünde çağrılar yükseldi.

PARLAMENTO HAREKETE GEÇTİ

CNN International, İran parlamentosundaki 227 vekil tarafından imzalanan bir mektupta, protestoculara “mümkün olan en kısa sürede iyi bir ders olacak şekilde” sert bir ceza verilmesini istediğini bildirdi.

İran hükümet sözcüsü Masoud Setayeshi, “Artık halk yetkililerden, rahatsızlığa neden olan protestoculara, sağlam, caydırıcı ve yasal tedbirler bekliyor” dedi.

İran parlamentosu ise dün bu talepleri gündeme getirdi ve 290 üyeden 227’sinin evet oyu ile gözaltındaki tüm protestoculara ölüm cezası verilmesini kabul etti.

TUTUKLU BULUNAN YAKLAŞIK 15 BİN KİŞİ VAR

”Kadın, Yaşam, Özgürlük”

ABD basını infazların ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili net bir bilgi paylaşılmadığını yazarken, yaklaşık 15 bin kişilik bir tutuklu sayısından söz ediliyor. 15 bin kişinin idam edilip edilmeyeceği önümüzdeki günlerde gelişmelerle netlik kazanacak.

Carnegie Endowment üyesi Karim Sadjadpour, sosyal medyadan konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Son 8 haftada İran rejimi 300’den fazla protestocuyu öldürdü, yaklaşık 15 bin kişiyi hapse attı ve yüzlercesini daha idam etmekle tehdit etti, ancak İran’ın kadınları ısrar ediyor” diye yazdı.

KARARA TEPKİLER YÜKSELDİ

Parlamento kararına ise tepkiler gecikmedi. Birçok kişi kararın uygulanmaması gerektiğini savunan mesajlar paylaştı. Karar, sokaklarda da protesto edildi.

22 yaşındaki Mahsa Amini Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınmış, daha sonra hastaneye kaldırılan Amini 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Amini’nin ölümü tüm ülkede infiale yol açarken 17 Eylül’de cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi