1 Aralık 2023 Cuma

İran’da Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Devam Ediyor

İran’da mahkemeler, ev kiliselerinde hizmet eden dört Hristiyanı daha hedef aldı. Rahmat Rostamipour adlı inanlı, Nisan ayında tutuklandı. İlk tutuklanması sırasında, yetkililer ailesinin telefonlarına, kimlik kartlarına, tabletlere ve diğer kişisel eşyalarına el koydu. Eşi de sorguya çekildi. 

Rostamipour, ev kiliseleri kurarak ülkedeki dini değerlere aykırı eğitim faaliyetlerinde bulunduğu iddiasıyla 5 yıl sosyal haklardan mahrum kalma cezasına ve 6 milyon İran tümeni para cezasına çarptırıldı. Adli sicil kaydına işlenen suçlama nedeniyle bir aylık maaşından da mahrum bırakıldı. 

Üç ev kilisesi üyesi ise 19 Temmuz’da yargılandı. Ahmad Sarparast, Morteza Mashoodkari ve Ayoob Poor-Rezazadeh, daha önceki davalarında beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Onlar da dini değerlere aykırı propaganda yapmakla ve eğitim faaliyetlerinde bulunmakla suçlanıyor. Üç Hristiyan, 5 Temmuz’daki duruşmada, dua ve toplu ibadet için bir yere sahip olma haklarını savundu.

İran anayasası, Hristiyanlığı ülkede azınlık inancı olarak kabul etse de, yetkililer İsa Mesih’i kabul edenleri tanımıyor. Ermeni ve Süryani kiliselerine gitmelerine izin verilmeyen İranlı Hristiyanlar, dua ve ibadet için toplanacakları bir yer bulmada güçlük çekiyor. Ev kiliselerinin tanınmaması, asılsız iddialarla Hristiyanları hükümet zulmüne karşı savunmasız hale getiriyor.

İran’daki ev kiliselerinin karşı karşıya olduğu sert zulümden kurtulmaları ve tehdit edilen ev kilisesi üyelerinin adalet bulmaları için dua edilmesi gerekiyor. (persecution)

Noel Ağacı Aziz Petrus Meydanı’nda

Vatikan Aziz Petrus Meydanı’na 28 metre boyundaki ladin, İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Macra bölgesinden geliyor. Bu yılki ağacın...

Hristiyan Mültecilere Temiz İçme Suyu Sağlandı

Çad'daki bir kampta yaşayan dört yüz Kamerunlu Hristiyan mülteciye Barnabas tarafından temiz içme suyu sağlandı. Kuyulardan su...

Bu Yıl Milyonlarca Çocuk Açlık İçinde Doğacak

En az 17,6 milyon çocukNTV'de yer alan habere göre, İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın...

Papa Françesko, COP28 Zirvesi’ne Sağlık Sorunları Nedeniyle Katılamayacak

Vatikan tarafından yapılan açıklamada, Papa Françesko'nun akciğer iltihabı nedeniyle Dubai'de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'na (COP28)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi