21 Nisan 2021 Çarşamba

İran’da Protestolara Katıldığı İddia Edilen Hristiyan Kadın, Serbest Bırakıldı

Tahran’da geçen ay hükümet karşıtı protesto gösterilerine katıldığı iddiasıyla tutuklanan İranlı Hristiyan, İran’ın en tehlikeli hapishanelerinden biri olarak kabul edilen Qarchak Kadın Cezaevi’nden kefaletle serbest bırakıldı.

Hristiyanlığı kabul etmesinin ardından Mary ismini kullanan 21 yaşındaki Fatemeh Mohammadi’nin 2.500 ABD Doları karşılığından serbest bırakıldığı öğrenildi.

12 Ocak’ta tutuklanmasından yaklaşık 1 ay sonra, nerede olduğu hakkında bir bilgi yoktu. Qarchak Hapishanesi’nde kaldığı süre içinde işkence gördüğü ve dövüldüğü hakkında raporlar mevcut.

Mohammadi, Tahran’daki Azadi Meydanı yakınlarında gözaltına aldındı. Birden fazla şehirde gerçekleşen protestolara ilişkin tutuklanmış olsa da, kendisinin bizzat katılıp katılmadığı belli değildi. Ama ‘kamu düzenini bozmak ve yasadışı mitinge katılmak’ iddialarına maruz kaldı.

Mohammadi, daha önceki yıllarda da farklı bahanelerle gözaltına alındı. 2017 yılında, ev kilisesine düzenlenen baskın sonucu tutuklanan Mohammadi, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve İran’ın en kötü şöhrete sahip Evin Hapishanesi’nin kadın koğuşunda kaldı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında İran İstihbarat Bakanı Mahmoud Alavi’ye açık mektup yazan Mohammadi, ‘İran’daki Hristiyanların neden inançları hakkında konuşmaktan kaçınmak zorunda olduğunu’ sordu. Haziran 2018’de ise, cezaevinde uğradığı cinsel şiddet hakkında açık mektup yazdı.

Aralık ayında Azad Üniversitesi’nde ders almasının uygun olmadığına karar verilen Mohammadi, geçtiğimiz Temmuz ayında ise, başını uygun şekilde örtmediği için tutuklandı. Saatlerce gözaltında tutulmasından sonra serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz yıl tutuklanan dokuz Hristiyana, İran Devrim Mahkemesi tarafından 45 yıl hapis cezası verilmişti. Hristiyanlığı kabul etmenin yasak olduğu ülkede, 2019 yılında en az 169 Hristiyan tutuklandı. (CP)

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi