4 Ağustos 2021 Çarşamba

İranlı Hristiyanlara ‘Propaganda’dan 5 yıl Hapis Cezası

İranlı üç Hristiyan, “İran rejime karşı propaganda yapmak” suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Amin Khaki, Milad Goudarzi ve Alireza Nourmohammadi, İran’ın kuzeyindeki Karaj’daki Devrim Mahkemesi tarafından mahkum edildi. Christian Solidarity Worldwide (CSW), üçünün de karara itiraz etmeyi planladığını bildirdi.

Hristiyanlar, İran ceza kanununda “mezhepçi faaliyetleri” suç sayan yeni bir değişiklik kapsamında suçlandılar.

CSW, üç adamın bir avukat olmadan mahkemeye çıkarılmanın ek adaletsizliğine maruz kaldığını bildirdi.

Mahkeme bunun, avukatlarının zamanında kayıt yaptırmamasından kaynaklandığını söyledi, ancak CSW, duruşmanın başlamasından 10 gün önce katılım için gerekli şartları yerine getirdiğini söyledi.

Mervyn Thomas

CSW’nin Kurucu Başkanı Mervyn Thomas, adamların beraat etmesi gerektiğini söyledi.

“Ceza kanunundaki yeni bir madde uyarınca bu üç adama yönelik bu temelsiz suçlamaların gösterdiği gibi, İranlı Hıristiyanlara yönelik taciz kampanyası acımasızdır” dedi.

“CSW, bu masum adamların beraatını talep ediyor. Ayrıca, azınlık topluluklarını hedef almak için formüle edilen veya kullanılan yasaların ve maddelerin yürürlükten kaldırılması çağrımızı da yineliyoruz.

Son olarak, İran makamlarını, dinleri veya inançları nedeniyle gözaltına alınan tüm mahkumları serbest bırakmaya ve yargı sistemi aracılığıyla Hıristiyanlara ve diğer dini azınlıklara yönelik amansız taciz kampanyasını sona erdirmeye çağırıyoruz.” (CT)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi